Wołyń: czystka etniczna czy wprost ludobójstwo?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 17:02
Odsłonięcie pomnika na warszawskim Żoliborzu, uroczystości oficjalne i tzw. społeczne, wystawa w Sejmie oraz spór o tekst uchwały. Tak mija 70. rocznica kulminacyjnego momentu rzezi wołyńskiej, w której zginęło ponad sto tysięcy Polaków i kilkanaście tysięcy Ukraińców.
Marsz pamięci przeszedł ulicami Warszawy, 11 bm. w 70 rocznicę zbrodni wołyńskiej. Wcześniej jego uczestnicy wzięli udział w odprawionej w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży mszy św. Zarówno msza, jak i marsz są częścią obchodów rocznicowych zorganizowanych przez organizacje kresowe.
Marsz pamięci przeszedł ulicami Warszawy, 11 bm. w 70 rocznicę zbrodni wołyńskiej. Wcześniej jego uczestnicy wzięli udział w odprawionej w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży mszy św. Zarówno msza, jak i marsz są częścią obchodów rocznicowych zorganizowanych przez organizacje kresowe. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Często, kiedy parlamentarzyści przyjmują uchwały odnoszące się do historii, dochodzi do ostrych sporów. Tak było niedawno w sprawie śmierci Grzegorza Przemyka. Tak też jest dzisiaj w  kwestii Wołynia. Posłowie, podzieleni na dwie frakcje, nie są zgodni, czy zbrodnię z 1943 i 1944 roku nazwać czystka etniczną o znamionach ludobójstwa, czy wprost ludobójstwem.

Wołyń 1943 - zobacz serwis specjalny >>>>

Co wynika z przyjęcia jednej lub drugiej kategoryzacji? I czy sejmowe uchwały (i dyskusje) w takich sprawach wnoszą do debaty publicznej coś wartościowego? Porozmawiamy o tym w "Pulsie Trójki" o godzinie 17.45. Naszymi gośćmi będą: Maciej Łopiński z PiS i Marcin Święcicki z PO.

Na "Puls Trójki" w czwartek, 11 lipca o 17.45 zaprasza Damian Kwiek

PAP
PAP

Czytaj także

"W 1943 Wołyń zamienił się w piekło na ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 21:30
Mówiono, że ci, którym udało się przeżyć, siwieli w ciągu jednej nocy. - W Warszawie nikt sobie nie wyobrażał, że może dojść do tak masowej tragedii - opowiadał w Dwójce prof. Michał Klimecki, historyk, który wziął udział w dyskusji na temat dramatycznych wydarzeń sprzed pół wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wołyń 1943 oczami dziecka: "kto się nie schował, ten był zamordowany"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 09:00
- Wszystko się paliło, to była jedna pochodnia. Jeszcze w tej chwili słyszę, jak to trzeszczy, a mamusia jęczy. Włosy miała wyrwane, cała była zalana krwią, a obok niej mały Tadzio - o wydarzeniach na Wołyniu opowiada Irena Gajowczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. "Możemy budować pamięć o Wołyniu z Ukraińcami"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 10:59
- Trzeba sobie zadać pytanie, czy chcemy budować pamięć o Wołyniu przeciwko Ukraińcom czy razem z nimi. A ta druga opcja jest możliwa - mówi Bogumiła Berdychowska, publicystka, specjalizująca się w historii Ukrainy i stosunkach polsko-ukraińskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina nie zna swojej historii. Wykorzystują to politycy

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 12:39
Wiele etapów historii Ukrainy nie zostało tam jeszcze zbadanych. Dotyczy to także zbrodni wołyńskiej. A politycy starają się używać historii do swoich celów.
rozwiń zwiń