X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Getto warszawskie, miejsce starte z powierzchni ziemi

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 13:09
W najbliższą niedzielę, 21 lipca o 17.00 rozpocznie się Marsz Pamięci, upamiętniający 71. rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta warszawskiego. W ubiegłym roku odbył się pierwszy Marsz, pamięci Janusza Korczaka, jego współpracowników oraz wychowanków.
Likwidacja warszawskiego getta
Likwidacja warszawskiego gettaFoto: Wikimedia Commons CC/Unknown Stroop Report photographer

Patronką tegorocznego, organizowanego przez Żydowski Instytut Historyczny, będzie wybitnie uzdolniona śpiewaczka Marysia (Miriam) Ajzenstadt, ukochany "słowik getta".

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony gettu warszawskiemu

Marysia i jej rodzina podzielili los warszawskich Żydów, którzy od 22 lipca 1942 roku byli wywożeni do obozu zagłady w Treblince. Według najbardziej znanej wersji, Miriam została zamordowana na Umschlagplatzu, kiedy nie chciała rozstać się z ojcem.

W kwietniu 2013 roku ukazało się drugie rozszeżone wydanie książki Barbary Engelking i Jacka Leociaka "Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście". - Niemcy prowadzili oni prace niwelacyjne, porządkowe, pozyskiwali cegłę nadającą się do użycia, metale kolorowe, przeszukiwali wszystkie możliwe miejsca, by wykryć ukryte kosztowności - opowiadał Jacek Leociak w rozmowie z Polskim Radiem.

Dziś w "Klubie Trójki" spotkamy się z prof. Janem Grabowskim, historykiem z University of Ottawa i Centrum Badań nad Zagładą Żydów oraz prof. Pawłem Śpiewakiem, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E, Ringelbluma.

Zapraszam, w czwartek, 18 lipca po 21.05, Dariusz Bugalski

gs

Czytaj także

Bogdan Wojdowski: "Chleb rzucony umarłym"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 22:29
Fragmenty przejmującej powieści Bogdana Wojdowskiego, historii o warszawskim getcie, czyta Mariusz Benoit.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie widziałam płonącego getta, ale czułam ten ogień"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 07:55
70 lat temu, dokładnie 16 maja 1943 roku Niemcy wysadzili Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackie. Był to symboliczny upadek powstania w warszawskim getcie. Jak wspomina ten czas jedna z ostatnich, żyjących w Warszawie mieszkanek getta?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje jeden z ostatnich powstańców z getta

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 21:35
W wieku 93 lat w Montrealu zmarł Bronek Szpigiel, jeden z ostatnich uczestników zrywu w getcie warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsz Pamięci uczci ofiary Zagłady z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 14:02
22 lipca minie 71 lat od rozpoczęcia akcji likwidacji największego getta w Polsce - getta warszawskiego. W jej wyniku w obozie zagłady w Treblince zamordowanych zostało ponad 300 tysięcy żydowskich mieszkańców Warszawy.
rozwiń zwiń