Sławomir Mrożek nie żyje. Miał 83 lata

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 11:46
- Pisarz ostatnio czuł się dobrze. Zmarł w szpitalu 15 sierpnia o 1 w nocy. Był w nim z powodu banalnego zabiegu chirurgicznego, który się powiódł i po którym czuł się bardzo dobrze, w piątek miał wyjść ze szpitala. Planowaliśmy już jego wizytę w Polsce w połowie września - mówi szefowa Wydawnictwa Literackiego Anna Zaremba-Michalska.
Audio
  • Szefowa Wydawnictwa Literackiego Anna Zaremba-Michalska: Sławomir Mrożek w piątek miał wyjść ze szpitala (Serwis informacyjny Trójki)
Na zdjęciu archiwalnym z 23.09.2010 r. dramaturg, prozaik oraz rysownik Sławomir Mrożek podczas spotkania z z okazji osiemdziesiątych urodzin pisarza w Instytucie Teatralnym w Warszawie.
Na zdjęciu archiwalnym z 23.09.2010 r. dramaturg, prozaik oraz rysownik Sławomir Mrożek podczas spotkania z z okazji osiemdziesiątych urodzin pisarza w Instytucie Teatralnym w Warszawie.Foto: Fot.: PAP/Grzegorz Jakubowski

Sławomir Mrożek pozostawił po sobie ogromną spuściznę, która na trwałe weszła do kanonu nie tylko polskiej literatury, ale i światowej literatury. Pisał opowiadania i znakomite sztuki, które podbijały sceny w najdalszych zakątkach globu.

W kwietniu 2013 pisarz udzielił wywiadu Trójce. Mówił o swojej ostatniej sztuce "Karnawał, czyli pierwsza żona Adama".

Sławomir Mrożek w Polskim Radiu - serwis specjalny

W pamięci czytelników pozostanie także jako autor "Dziennika" i listów pisanych do swych przyjaciół - najważniejszych postaci europejskiej kultury i autor błyskotliwych rysunków, które dziś są klasyką polskiego humoru.
Do najważniejszych utworów Mrożka należą dramaty: "Tango", "Miłość na Krymie", "Emigranci" oraz "Wdowy". Jest także autorem książki "Varia. Życie i inne okoliczności" oraz satyrycznych opowiadań i humoresek, takich jak "Słoń" i "Wesele w Atomicach".

>>>RADIA WOLNOŚCI - Radiofonizacja fragmentów "Policji" - utworu Sławomira Mrożka>>>

Jego twórczość jest utrzymana w konwencji groteski, ukazuje świat zniekształcony, a niekiedy nawet absurdalny. Bohaterowie dramatów Mrożka są niewolnikami wyobrażeń, gestów i stereotypów myślenia. Dzieła pisarza zawierają autorską refleksję nad stosunkiem jednostki do zbiorowości, historii i wartości uniwersalnych, będąc jednocześnie często polemiką z polskim romantycznym mitem.
>>>RADIA WOLNOŚCI - Teatr polski w RFN. Wspomnienia Anatola Kobylińskiego - o pracy nad przygotowaniem sztuki teatralnej Sławomira Mrożka pt. "Indyk", w reżyserii Aleksandra Berlina>>>

Pisarz jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień. W 2004 roku otrzymał "Złote Berło", nagrodę Fundacji Kultury Polskiej. Rok wcześniej Mrożek został uhonorowany Orderem Kawalera Legii Honorowej - jednym z najwyższych francuskich odznaczeń państwowych. We wrześniu 2010 w Warszawie, na Festiwalu "Mrożek na XXI wiek" inaugurującym obchody 80. rocznicę urodzin pisarza, odebrał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Urodził się w 1930 roku w Borzęcinie. Debiutował w 1950 roku na łamach "Przekroju" reportażem "Młode miasto". Tam publikował także cykl humorystycznych rysunków "Przez okulary Sławomira Mrożka". Popularność zyskał początkowo dzięki opowiadaniom. Swoje głośne teksty dramatyczne napisał w większości poza krajem, po 1963 roku.
(IAR)

Zobacz więcej na temat: Sławomir Mrożek

Czytaj także

Sławomir Mrożek o swojej ostatniej sztuce

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 10:00
Inspiracją do powstania "Karnawału, czyli pierwszej żony Adama" była piosenka, którą dramaturg usłyszał podczas wycieczki na półwysep Jukatan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Karnawał" Mrożka o trzech tajemnicach płci

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 15:30
Akcja nowej sztuki wybitego dramaturga – "Karnawał czyli pierwsza żona Adama" – rozgrywa się najprawdopodobniej w rajskim ogrodzie. Późny Mrożek jest gorzki w swojej wizji współczesności, choć znajduje też miejsce na nieoczekiwaną nadzieję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Sławomir Mrożek. Miał 83 lata

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 12:52
Sławomir Mrożek pozostawił po sobie ogromną spuściznę, która na trwałe weszła do kanonu nie tylko polskiej, ale i światowej literatury.
rozwiń zwiń