"Trójkowy wehikuł czasu" wyrusza na Mazury

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 13:30
Na początek nowego sezonu Wehikuł zabierze nas na Mazury, które przed 1945 rokiem nie należały przecież do Polski, dlatego oczywiste dziś wyjazdy wakacyjne do "krainy tysiąca jezior" musiały się w którymś momencie rozpocząć – i stało się to niewiele wcześniej, niż narodził się u nas rock and roll.
Widok na jezioro Śniardwy z widocznymi dwiema wyspami - Pajęczą oraz Czarcim Ostrowem. Zdjęcie zostało wykonane od strony wsi Niedźwiedzi Róg.
Widok na jezioro Śniardwy z widocznymi dwiema wyspami - Pajęczą oraz Czarcim Ostrowem. Zdjęcie zostało wykonane od strony wsi Niedźwiedzi Róg.Foto: MICH/Wikipedia/domena publiczna

Żaglówki, noclegi pod namiotami lub w leśniczówkach, a wcześniej niełatwa podróż działały na wyobraźnię młodych ludzi. Opowiadają o tym książki (z "Nowymi przygodami Pana Samochodzika" Nienackiego na czele), oraz niezliczone piosenki, począwszy bodajże od "Augustowskich nocy" Marii Koterbskiej.

Przewodnikiem po Mazurach (i częściowo Warmii, której w latach 60. i 70. od Mazur właściwie nie odróżniano) będzie pisarz i publicysta, Michał Komar. W nagraniach archiwalnych usłyszymy też głos innego znakomitego pisarza, Melchiora Wańkowicza. A towarzyszyć nam będą piosenki, wśród których znajdzie się m.in. bigbitowy przebój współautorstwa Stanisława Tyma (!), piosenka-królowa tzw. pocztówek dźwiękowych, oraz utwór znany dziś chyba głównie z wykonań "ogniskowych”, którego oryginalna wersja zapowiadała polski… hard rock.

W "Wehikule" nadaliśmy dzisiaj następujące piosenki (z gwiazdką – po raz pierwszy w Wehikule):
1.       Czerwone Gitary: Wróćmy nad jeziora (1968) 3’44”
2.       * Maria Koterbska: Augustowskie noce (1959) 3’15”
3.       * Dzikusy: Bij komara big beat (1964) 2’12”
4.       * Janusz Laskowski: Beata (1965) 2’46”
5.       Piotr Szczepanik: Goniąc kormorany (1965) 3’06”
6.       * Teresa Tutinas: Na całych jeziorach ty (1966) 3’31”
7.       * Trzy Korony: Dziesięć w skali Beauforta (1971) 2’53”
Do usłyszenia za tydzień! – AO & JS
Zapraszamy na "Trójkowy wehikuł czasu" w soboty o godz. 15.05

Agnieszka Obszańska & Jerzy Sosnowski

Zobacz więcej na temat: Mazury wakacje 2013

Czytaj także

Zbrodnie PRL-u: owiane tajemnicą czy wyjaśnione?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 19:00
Sprawa porwania i zabójstwa licealisty Bohdana Piaseckiego była jedną z najgłośniejszych. W 1959 roku Polskie Radio wyemitowało nagranie z żądaniami okupu rzekomych porywaczy. Milicja otrzymała 16 tomów akt z informacjami od obywateli. Jednak żadna z poszlak nie okazała się prawdziwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż "Wehikułem" do ...Czechosłowacji!

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 15:31
W ubiegłym sezonie przygotowaliśmy jeden wyjątkowy "Wehikuł", poświęcony węgierskiej muzyce rockowej, w latach 70. bardzo modnej w Polsce. Zaintrygowało nas tymczasem, jak brzmiał rock z Czechosłowacji (w owym czasie było takie państwo na południe od nas…) - a kiedy już odkryliśmy, że brzmiał znakomicie, czemu był w PRL praktycznie nieznany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nurt - zespół, który pojawił się za wcześnie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 13:22
O Wrocławiu z początku "dekady Gierka”, ale też o spotkaniu z Johnem Porterem, rozmawialiśmy z gitarzystą Nurtu i Porter Bandu, Aleksandrem Mrożkiem oraz z wydawcą kompaktowej reedycji albumu "Nurt” i płyty, zawierającej radiowe nagrania grupy, Pawłem Nawarą.
rozwiń zwiń