Marcin Masecki – pianista, który przekracza granice

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 12:00
Marcin Masecki (rocznik 1982, rodowity warszawiak) to pianista, kompozytor, absolwent prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie, laureat wielu nagród, w tym pierwszego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie 2005 oraz Grand Prix w Jazz Hoeilaart'98 w Brukseli z zespołem Alchemik.
Marcin Masecki
Marcin Masecki Foto: mat. prom./www.art2music.pl

Prowadzi, bądź jest członkiem wielu projektów o szerokim zasięgu stylistycznym. Kreatywnie przekracza granice między poszczególnymi gatunkami oraz między tak zwaną sztuką wysoką i niską. Obecnie jest członkiem międzynarodowego zespołu rockowego PARISTETRIS, prowadzi sekstet jazzowy PROFESJONALIZM oraz 10-osobową orkiestrę dętą POLONEZY - grającą polonezy własnego autorstwa. Jest też dyrektorem artystycznym pierwszej edycji WORu, czyli Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej (to 18-osobowy big band złożony z warszawskich muzyków pochodzących z różnych środowisk muzycznych).

Za płytę i program "Bach inaczej" Marcin Masecki był nominowany do nagrody "Mateusze Trójki" w 2012 r.

Równoległą pasją Marcina Maseckiego jest muzyka klasyczna, którą prezentuje w nieortodoksyjny sposób i najczęściej również w nieortodoksyjnych miejscach. Gra najczęściej jak tylko może na swoim spersonalizowanym 6-oktawowym pianinku i stara się w swoich interpretacjach ożywić dość już skostniałe pomniki kultury europejskiej (na przykład pierwsza płyta z tego gatunku "Die Kunst der Fuge" J.S. Bacha została zagrana na tradycyjnym fortepianie, ale za to nagrana na stary dyktafon kasetowy).

Marcin Masecki współpracuje lub współ pracował z wieloma artystami z róznych, muzycznych światów. To m. in. Raphael Rogiński, Tomasz Stańko, Macio Moretti, Pink Freud, Muzykoterapia, Michał Górczyński, Niewinni Czarodzieje, Piotr Orzechowski, Waglewski/Fisz/Emade, TAQ, Ziv Ravitz, Wacław Zimpel, Tomasz Pokrzywiński, Candelaria Saenz Valiente oraz Pictorial Candi.