X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Filipinki - historia jak z niewiarygodnego filmu…

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 12:50
Jesienią 1959 roku powstał Zespół Wokalny Technikum Handlowego w Szczecinie. Pierwotnie miał po prostu uświetnić akademię z okazji piętnastolecia placówki, do czego szykował się przez kilka miesięcy (!).
Kadr z teledysku do piosenki Batumi w wykonaniu zespołu Filipinki
Kadr z teledysku do piosenki "Batumi" w wykonaniu zespołu FilipinkiFoto: youtube.com

Ale ponieważ wybrane uczennice okazały się bardzo zdolne, a nauczyciel śpiewu – ambitny, wkrótce Zespół Wokalny Technikum Handlowego w Szczecinie zaczął być znany poza szkołą, a jego pierwsze nagrania radiowe zdobyły zadziwiającą popularność. W 1963 roku zespół zaczął szukać dla siebie lepszej nazwy, a ponieważ jego członkinie były czytelniczkami pewnego czasopisma dla dziewcząt, napisały do redakcji "Filipinki", czy nie podzieliłaby się z nimi swoim imieniem.


Przez 15 lat istnienia Filipinki sprzedały zapewne ponad MILION płyt (część z nich to wydawnictwa pirackie, których nakładu nie sposób policzyć). Ich nagrania brzmią dziś bardzo stylowo, a na przełomie lat 60. i 70. słychać w nich "pazur", wynikły z fascynacji wokalistek rhythm&bluesem oraz jazzem. Tyle że, dwudziestokilkuletnie, uchodziły już wtedy za "seniorki estrady", stary zespół, wywodzący się jeszcze sprzed bigbitu…


O Filipinkach będziemy rozmawiać z członkinią zespołu, panią Iwoną Racz-Szczygielską, oraz jej synem, pisarzem i dziennikarzem Marcinem Szczygielskim, który wydał właśnie przebogato ilustrowaną historię zespołu pt. "Filipinki – to my!".

Dziś nadaliśmy następujące piosenki (wszystkie – po raz pierwszy w Wehikule):

1.       Filipinki: Bal arlekina (1964) 3’09”

2.       Filipinki: Sto przyrzeczeń (Pity pity z repertuaru Paula Anki i Billy’ego Cafaro) (1962) 2’05”

3.       Filipinki: Dzieci Pireusu (1963) 2’49”

4.       Filipinki: Walentyna Twist (1963) 2’31”

5.       Filipinki: Szczęśliwi we dwoje (Happy Together z repertuaru The Turtles) (1968) 2’47”

6.       Filipinki: Dziwny gość (Bull Dog z repertuaru Shangri-Las) (1968) 2’09”

7.       Filipinki: On jest tu (1970) 3’01” (niestety zmieścił się jedynie krótki fragment – w całości nadamy ten utwór niebawem…)

Na  "Trójkowy wehikuł czasu" w każdą sobotę o 15.05 zapraszają Agnieszka Obszańska i Jerzy Sosnowski.

Czytaj także

Krzysztof Klenczon - nieśmiały twórca hitów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 18:51
- Gdy występował na scenie, zdarzało mu się chować za głośnik - wspominała swojego męża Krzysztofa Alicja Klenczon. Tragicznie zmarły w 1981 roku artysta był bohaterem "Trójkowego wehikułu czasu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie dokumenty lat 60. i 70. "wchodziły między ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 14:46
Zadziwiająco wiele mówiące o ówczesnej rzeczywistości - mimo ograniczeń cenzuralnych - kontrowersyjne i nierzadko fascynujące. O kinie dokumentalnym epoki Gomułki i Gierka opowiadał w Trójce jeden z najbardziej znanych krytyków filmowych w Polsce - Tadeusz Sobolewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Gomułki do współczesności. Fenomen "Polityki"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 22:00
Tygodnik "Polityka" miał ogromny wpływ na gusta Polaków. W domach o ambicjach inteligenckich oczywiste stało się czytanie go. Gościem "Trójkowego wehikułu czasu" był Daniel Passent. Związany z "Polityką" od początku, czyli od 55 lat.
rozwiń zwiń