X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wakacyjne rozmówki. Polaków wczasy za granicą

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 11:09
Coraz więcej Polaków decyduje się spędzić wakacje za granicą. Wielu z nich zna język angielski. Jednak mimo jego znajomości i tak możemy mieć poważne problemy z komunikacją.
Audio
  • Wakacyjne rozmówki. Polaków wczasy za granicą (Wakacjo Leggins/Trójka)
Wakacyjne rozmówki. Polaków wczasy za granicą
Foto: Glow Images/East News

Według badań w tym roku na spędzenie wakacji poza granicami kraju zdecydowało się sześć milionów Polaków. Jak wynika ze statystyk większość z tych osób zna na poziomie podstawowym język angielski. Jednak mimo jego znajomości i tak można napotkać się na problemy komunikacyjne. - We Francji i Hiszpanii znajomość angielskiego niewiele może pomóc. Pamiętam, że kiedyś w Maladze, na głównym placu, w bardzo turystycznym miejscu, korzystaliśmy z usług restauracji, w której żaden kelner nie znał słowa - beer (piwo) - mówi podróżniczka Łucja Mikołajczuk.
Hiszpanom nie chce się uczyć języków, co innego jeżeli mówimy o Francuzach - oni omijają szkoły językowe nie z powodu lenistwa, ale przez dumę i z przywiązania do mowy ojczystej. Warto więc jadąc do Francji nauczyć się słówek, które połechcą nieco to narodowe poczucie wyższości np. Vive La France. W ten sposób odwiedzając kolejne kraje możemy wzbogacić swoje słownictwo o niezbędne zwroty - tym ciekawsze, im dalej się wypuścimy - tłumaczy podróżniczka Anna Olej-Kobus.
W wielu miejscach czyhają na nas "językowe pułapki". Podobnie brzmiące wyrazy w różnych językach mogą oznaczać zupełnie coś innego. - "Why" to jest najczęściej używany zwrot w Tajlandii. Tajowie witają się składając ręce i kłaniając się, mówią sobie "Why". W ten sposób składają także swój szacunek do posągów czy też obiektów kultu - mówi Sergiusz Prokurat z Centrum Studiów Polska-Azja.
Do wysłuchania odcinków "Wakacjo leggins" zapraszamy codziennie od poniedziałku do czwartku w porannym "Zapraszamy do Trójki" (godz. 6.00 - 9.00).

aj

Czytaj także

Słowa budują więź! Zasady dobrej komunikacji

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 12:12
Polacy mają coraz większy problem z komunikacją. - Porozumiewamy się w sposób niestaranny - mówił w "Dobranocce" Robert Fryczkowski, trenerem komunikacji.
rozwiń zwiń