Lunapark na Pradze i teatr w parku, czyli wakacje w dawnej Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 12:42
- Dawniej latem warszawiacy masowo wybierali się na piknik na Bielany. Dlatego było to też miejsce, którego unikały wyższe sfery – mówił w Trójce znawca historii stolicy Piotr Otrębski.
Audio
  • Jak wyglądały wakacje w dawnej Warszawie (Wakacjo leggins/ Trójka)
Warszawa, 1946. Bielany - ulubione miejsce wypoczynku i zabawy mieszkańców miasta. Na zdjęciu karuzela łańcuchowa, jeden z symboli tego miejsca.
Warszawa, 1946. Bielany - ulubione miejsce wypoczynku i zabawy mieszkańców miasta. Na zdjęciu karuzela łańcuchowa, jeden z symboli tego miejsca.Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Co zrobić, jeśli lato musimy spędzić w mieście? Aneta Bartnicka-Michalska ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej tłumaczy, że musimy ciału dać znak, że to inny czas, czas odpoczynku i relaksu. Już wycieczka rowerowa, albo piknik w parku mogą okazać się zbawienne.

Znawca historii Warszawy Piotr Otrębski podpowiada, że dawniej warszawiacy szukający chwili wytchnienia wybierali się np. na Bielany. – Jeżdżono tam z wiklinowym koszem z wiktem, była tam też znana z piosenki karuzela, będąca dużą atrakcją – mówił Piotr Otrębski. Dla wielbicieli mocnych wrażeń był też lunapark na Pradze.

Jednak Bielany i Młociny, ze względu na swoją popularność, były unikane przez wyższe warstwy społeczne. Ci warszawiacy wybierali śródmiejskie parki, jak Ogród Saski. Tam był nawet teatr letni, a wszystkich odwiedzających park obowiązywał odpowiedni strój.

Jak wyglądała letnia rozrywka w dawnej Warszawie i jak brzmi gadulstwo bazarowe? Zapraszamy do wysłuchania audycji "Wakacjo leggins”.

Do wysłuchania odcinków "Wakacjo leggins" zapraszamy codziennie od poniedziałku do czwartku w porannym "Zapraszamy do Trójki" (godz. 6.00 - 9.00). Audycję przygotowują Barbara Marcinik i Marcin Gutowski.

(ei)

Czytaj także

Nie ma Centralnego bez inżyniera Karwowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:00
Grał w "Czterdziestolatku", "07 zgłoś się" i "Motylem jestem". W 1975 roku został "Misterem Warszawy", a dziś po prostu jest Dworcem Centralnym, najważniejszym węzłem transportu kolejowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

7 tysięcy uczestników Biegu Powstania Warszawskiego. Zobacz wideo i zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 10:36
Po raz 23. biegacze złożyli hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. W przedsięwzięciu brali udział zarówno amatorzy, jak i zawodowcy.
rozwiń zwiń