Stres powakacyjny to najprawdziwsza jednostka chorobowa!

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 12:00
Dla większości powrót do pracy po wakacjach i konieczność podporządkowania się przełożonemu jest ciężkie przeżycie. Przymus ten często wyciska na naszej psychice piętno. Znana jest nawet jednostka chorobowa o nazwie stres powakacyjny. Tylko czy lekarze wystawiają z powodu tej dolegliwości zwolnienie?
Audio
  • Stres powakacyjny jest uleczalny. Wakacje już za rok! (Trójka/Wakacjo Leggins)
Stres powakacyjny to najprawdziwsza jednostka chorobowa
Foto: Glow Images/East News

- Tak jak dopada nas depresja letnia czy depresja wiosenna możemy także doświadczyć stresu powakacyjnego - mówi Grażyna Dobroń, dziennikarka Trójki, autorka audycji "Instrukcja obsługi człowieka” .
Zdaniem psychologów miłe doświadczenia z wakacji na długo pozostają w naszych umysłach oraz ciałach i niechętnie o nich zapominamy. - W przestawieniu się najbardziej przeszkadza nam najmłodsza ewolucyjnie część mózgu jaką jest kora nowa - wyjaśnia Małgorzata Sieczkowska, psychoterapeutka. A czym jest ta część mózgu? - Kora nowa myśli, interpretuje, racjonalizuje i kontroluje, a także nakazuje nam się na przykład uspokoić, kiedy jesteśmy bardzo pobudzeni - wymienia psychoterapeutka i dodaje, że pobudzenie jest częścią traumy.
Co zatem robić, aby powrócić do pracy i nie przeżywać z tego powody dramatu?  - Można zaryzykować i zmienić zawód - mówi Piotr Mosak, psycholog, ale dodaje, że dla większości podjęcie takiego ryzyka nie będzie łatwe. Na szczęście dla tych, którzy boją się zaryzykować, też jest wyjście.

Zapraszamy do wysłuchania ostatniego odcinka cyklu "Wakacjo Leggins". Audycję przygotowali Barbara Marcinik i Marcin Gutowski.

(ah)

Zobacz więcej na temat: wakacje wakacje 2013