X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stres powakacyjny to najprawdziwsza jednostka chorobowa!

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 12:00
Dla większości powrót do pracy po wakacjach i konieczność podporządkowania się przełożonemu jest ciężkie przeżycie. Przymus ten często wyciska na naszej psychice piętno. Znana jest nawet jednostka chorobowa o nazwie stres powakacyjny. Tylko czy lekarze wystawiają z powodu tej dolegliwości zwolnienie?
Audio
  • Stres powakacyjny jest uleczalny. Wakacje już za rok! (Trójka/Wakacjo Leggins)
Stres powakacyjny to najprawdziwsza jednostka chorobowa
Foto: Glow Images/East News

- Tak jak dopada nas depresja letnia czy depresja wiosenna możemy także doświadczyć stresu powakacyjnego - mówi Grażyna Dobroń, dziennikarka Trójki, autorka audycji "Instrukcja obsługi człowieka” .
Zdaniem psychologów miłe doświadczenia z wakacji na długo pozostają w naszych umysłach oraz ciałach i niechętnie o nich zapominamy. - W przestawieniu się najbardziej przeszkadza nam najmłodsza ewolucyjnie część mózgu jaką jest kora nowa - wyjaśnia Małgorzata Sieczkowska, psychoterapeutka. A czym jest ta część mózgu? - Kora nowa myśli, interpretuje, racjonalizuje i kontroluje, a także nakazuje nam się na przykład uspokoić, kiedy jesteśmy bardzo pobudzeni - wymienia psychoterapeutka i dodaje, że pobudzenie jest częścią traumy.
Co zatem robić, aby powrócić do pracy i nie przeżywać z tego powody dramatu?  - Można zaryzykować i zmienić zawód - mówi Piotr Mosak, psycholog, ale dodaje, że dla większości podjęcie takiego ryzyka nie będzie łatwe. Na szczęście dla tych, którzy boją się zaryzykować, też jest wyjście.

Zapraszamy do wysłuchania ostatniego odcinka cyklu "Wakacjo Leggins". Audycję przygotowali Barbara Marcinik i Marcin Gutowski.

(ah)

Zobacz więcej na temat: wakacje wakacje 2013