Pjongjang - jedno z najmniej dostępnych miejsc na świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 10:26
- Koreańczycy chcą, abyśmy - wyjeżdżając od nich - mieli jak najbardziej pozytywne wrażenia na temat tego kraju. Chcą, żebyśmy myśleli, że jest to całkowicie cywilizowane państwo - mówi Robert Gąsiorek, który - jako jeden z nielicznych Polaków - starał się zwiedzić Koreę Północną.
Audio
  • Pjongjang - jedno z najmniej dostępnych miejsc na świecie (Audycja Pod-różna/Trójka)
Pjongjang, Korea Północna
Pjongjang, Korea PółnocnaFoto: Flickr.com/Clay Gilliland

Gość Trójki mówi, że zależało mu na zwiedzeniu tego kraju, bo był już kilka razy w Azji, która kompletnie go pochłonęła. - Jestem zafascynowany kulturą, kuchnią i ludźmi - tłumaczy Robert Gąsiorek i dodaje, że Koreę Północną wybrał też po części z próżności. - Mam świadomość, że jest to niezwykle egzotyczny kierunek. Sama myśl, że rocznie jeździ tam może kilkudziesięciu Polaków, jest niezwykle ekscytująca - podkreśla.

Rozmówca Łukasza Karusty i Marcina Pośpiecha mówi, że przerażające jest to, że zarówno stolica, jak i pozostała część kraju, jest szara. - To jest infrastruktura i architektura jak najbardziej komunistyczna, socjalistyczna. Pjongjang niczym nie zachwyca, ani nie przeraża. Przynajmniej w dzień. Sytuacja zmienia się po zmierzchu, ponieważ na ulicach nie działa oświetlenie, jest kompletnie ciemno - mówi Robert Gąsiorek. 

Gość audycji zdradza także, że mitem jest, iż do Korei Północnej nie można wwozić telefonów, laptopów i aparatów fotograficznych oraz że nie ma sensu rozmawianie z nikim na miejscu o broni jądrowej czy obozach pracy. - Oni najzwyczajniej w świecie takich informacji nie posiadają - zaznacza.

W audycji odwiedzamy też Bangkok, który zakazał jednej ze swoich największych atrakcji - ulicznych straganów z jedzeniem. Sprawdzamy także, czy do Włoch zawitała już wiosna. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, z której można się również dowiedzieć, jak najtaniej dostać się do wspomnianej wcześniej Korei Północnej. 

***

Tytuł audycji: Audycja pod-Różna
Autorzy: Łukasz Karusta, Marcin Pośpiech
Gość: Robert Gąsiorek 
Data emisji: 22.04.2017
Godzina emisji: 8.32

kh/mk

Czytaj także

Kirgistan i Mongolia. Dla miłośników gór i wolności

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 17:00
- Niesamowite krajobrazy, przestrzeń i dziewicza przyroda - to wszystko sprawia, że zarówno Kirgistan, jak i Mongolia są niesamowicie egzotycznymi miejscami - mówi podróżnik Jakub Czajkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachwycająca Kuba. "To była miłość od pierwszego wejrzenia"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 11:40
- Podstawową energią, którą można odczuć na Kubie, jest czułość. Relacje są tam bardzo silne. Kuba jest też bardzo religijna - mówi podróżnik Tomasz Kwaśny, miłośnik Kuby.
rozwiń zwiń