Mateusz Waligóra samotnie przebył Gobi. "Pustynia dała mi się przejść"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 09:00
– Realnie oceniałem swoje szanse. Wyceniłem je na 20 procent. Nie była to przesadna skromność – podkreśla gość Marcina Pośpiecha. 
Audio
  • Mateusz Waligóra o spokoju przywożonym z podróży (Audycja pod-Różna/Trójka)
Pustynia Gobi
Pustynia GobiFoto: Shutterstock.com/Galyna Andrushko

shutterstock_shutterstock_1014760528.jpg
Tibesti, czyli nieznane oblicze Sahary

Mateusz Waligóra jako pierwszy w historii samotnie przebył pustynię Gobi. W ciągu 58 dni pokonał 1785 km, ciągnąć za sobą 200 kilogramowy wózek.  – Może to brzmieć jak oklepany slogan, ale naprawdę uważam, że pustynie przemierzamy głową, a nie nogami. Nogi też są ważne, ale jeśli nie udźwigniemy tego ciężaru, który na nas spoczywa głową, to nie ma szans na powodzenie takiej wyprawy – podkreśla. Co się działo w jego głowie podczas podróży? – To była przeplatanka pustki, którą czułem podczas marszu z jednoczesnym przeżywaniem całego swojego życia kawałek po kawałku – wspomina. 

Jakie niebezpieczeństwa dla podróżnika kryją się w drobiazgowym przyglądaniu się swojemu życiu podczas wyprawy? Dlaczego wyznaczanie trasy wędrówki przez Gobi trwało aż 3 lata? Jaki zapas wody miał ze sobą Mateusz Waligóra?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Audycja pod-Różna
Autor: Marcin Pośpiech
Gość: Mateusz Waligóra (podróżnik)
Data emisji: 26.10.2018
Godzina emisji: 8.45

gs

Czytaj także

Tibesti, czyli nieznane oblicze Sahary

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 12:37
– Kiedyś jako dziecko dostałem globus. Była na nim duża Afryka, a w niej ogromna Sahara, na której nie dało się nic zaznaczyć. Były tam tylko Góry Tibesti. I tak od 6. czy 7. roku życia miałem ochotę zobaczyć Góry Tibesti. To było moje marzenie – opowiada podróżnik Jan Szuro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zgłębić meandry latynoskiej duszy

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 13:15
– Moja 7-miesięczna podróż zaczęła się na Karaibach. Później było Portoryko, Dominikana, Kuba, Meksyk i Ameryka Centralna - mówi w "Audycji Pod-różnej" Paulina Lewandowska, która nazywa siebie podróżniczką uzależnioną od polskich gór i Ameryki Łacińskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rowerem przez świat rodzinnie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 09:15
Przemierzanie jednośladem różnych zakątków globu, to ich pasja. Od niedawna swoją miłością do podróżowania para próbuje zarazić również córkę. Jak podróżnicy radzą sobie z dzieckiem w czasie wypraw?
rozwiń zwiń