Petra – potęga starożytnej cywilizacji wykuta w skale

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 09:00
– To tu krzyżowały się dwa wielkie szlaki handlowe. Znalazło to odzwierciedlenie we wspaniałych, monumentalnych budowlach – świątyniach, grobowcach i teatrze mieszczących 10 tysięcy widzów – opowiada Marcin Pośpiech, który w specjalnej odsłonie "Audycji pod–Różnej" odwiedził wykute w skale przez Nabatejczyków starożytne miasto Petra w Jordanii.
Audio
  • Marcin Pośpiech z Trójkowym mikrofonem w Jordanii (Audycja pod-Różna)
Świątynia Ad-Dajr w Petrze
Świątynia Ad-Dajr w PetrzeFoto: shutterstock.com/tenkl

Znajdująca się w Jordanii Petra to ruiny miasta, którego rozkwit przypada na okres między III w. p.n.e. a I w. p.n.e. Była to wówczas stolica antycznego królestwa Nabatejczyków. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna droga – wąski i skalisty wąwóz As-Sik.

Petra (Jordania)  Foto: Marcin Pośpiech Petra (Jordania) Foto: Marcin Pośpiech

– Monumentów w Petrze jest w sumie 26. Są nazywane blokami Djinn, czyli blokami Duchów. Nabatejczycy wierzyli, że otrzymali te skały właśnie od nich. Są w nich wydrążone jaskinie, które spełniały funkcję grobowców i były poświęcone bogom. Tych przedstawiali w bardzo geometryczny sposób, jako prostokątną formę z dwoma kwadratowymi oczami i nosem – mówi Jordańczyk Mazgal.

Petra (Jordania)  Foto: Marcin Pośpiech Petra (Jordania) Foto: Marcin Pośpiech

Petra jest jednym z najsuchszych miejsc na Ziemi, co uczyniło z Nabatejczyków nie tylko niesamowitych budowniczych, ale także ekspertów w dziedzinie zarządzania zasobami wodnymi – Nabatejczycy budowali tamę, która miała chronić miasto i główne do niego wejście, przed powodziami. To nie wystarczało, wykuli więc w skale tunel o długości 88 metrów, by skierować strumień wody do zbiornika, z którego później czerpali wodę wykorzystywaną w działalności miasta – tłumaczy przewodnik Marcina Pośpiecha.

Petra (Jordania)  Foto: Marcin Pośpiech Petra (Jordania) Foto: Marcin Pośpiech

Mimo tego, ludność Petry nie zdołała uchronić się przed żywiołami. W 363 r. n.e. doszło do silnego trzęsienia ziemi, które zamieniło w ruinę wiele publicznych budowli. Kolejne kataklizmy w VII i VIII w. sprawiły, że mieszkańcy zaczęli stopniowo opuszczać miasto, doprowadzając do jego upadku. Ostatnie przekazy mówiące o Petrze pochodzą z XIII wieku. Potem starożytne miasto wykute w skale zniknęło z kart historii.

***

Tytuł audycji: Audycja pod-Różna
Autor: Marcin Pośpiech
Data emisji: 10.10.2020
Godzina emisji: 8.46

kr/ml

Czytaj także

Magia iglastej dżungli dla początkujących

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 08:55
– Syberia nie jest miejscem, które przychodzi nam na myśl, kiedy myślimy na wakacjach. Uznałem, że warto będzie przełamać ten stereotyp – mówi Adam Wicher. Owocem podróży, którą tam odbył jest książka "Wsjo wypito, czyli Syberia dla początkujących".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oswajamy mróz". Niezwykła podróż do Jakucji

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 09:00
 – 20 stycznia wyjeżdżamy do Jakucji, najzimniejszego regionu na świecie, żeby tam zrealizować końcowy etap naszego projektu "Oswajamy mróz". Chcemy przeanalizować, czy dobrze odrobiliśmy pracę w projektach wcześniejszych realizowanych w Polsce, gdzie mieszkaliśmy w komorze termoklimatycznej – opowiada Valerjan Romanovski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Kapla w krainie duchów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:00
Książka "Duchy we śnie, duchy na jawie" Grzegorza Kapli, opowiada o spotkaniu z zamieszkującymi Nową Gwineę ludźmi Dani. Ważną częścią ich kultury jest obcowanie z duchami.
rozwiń zwiń