Davos – ziemia obiecana dla narciarzy i naukowców czy "złota klatka"?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 09:00
– Davos jest fenomenalne! Jeżeli lubisz sport, bycie na zewnątrz, jest to raj – zaznacza Wojciech Lipowski, od kilku lat mieszkaniec tego szwajcarskiego miasta.
Audio
  • Marcin Pośpiech z Trójkowym mikrofonem w Davos (Audycja pod-Różna/Trójka)
Davos, Szwajcaria
Davos, Szwajcaria Foto: shutterstock.com/Boris-B

Należące do kantonu Gryzonia Davos słynie z kilku rzeczy – jest najwyżej położonym miastem w Europie, znalazło się na kartach najsłynniejszej powieści Tomasza Manna "Czarodziejska Góra" oraz stanowi stolicę Światowego Forum Ekonomicznego odbywającego się tam corocznie od 1971 roku. Jak wygląda życie w Davos po tym, jak Ci najważniejsi, najbogatsi i najbardziej wpływowi ludzie świata wrócą już do siebie?

– Davos liczy od 8 do 12 tysięcy mieszkańców. Są dzielnice Davos Platz, Davos Dorf, Davos Wiesen - W czasie sezonu w mieście znajduje się ok. 40-50 tys osób. Zimą są narty, biegówki. Jest tu ponad 100 kilometrów tras biegowych, wszystkie są świetnie przygotowane i darmowe, co w Szwajcarii nie jest czymś normalnym – opowiada rozmówca Marcina Pośpiecha. Ten raj ma jednak i swoje złe strony – Davos to tak naprawdę taka "złota klatka". Mieszkamy w pięknym miejscu, ale z drugiej strony, żeby pojechać do sklepu z odzieżą, trzeba zjechać kilometr w pionie, a żeby dojechać na lotnisko, trzeba poświęcić cztery godziny – dodaje.

W czasie sezonu w Davos znajduje się nawet do 50 tys. osób   Foto: Evgeny Murtola W czasie sezonu w Davos znajduje się nawet do 50 tys. osób Foto: Evgeny Murtola

Davos to także odpowiednie miejsce dla tych, którzy chcą trenować nie tylko ciało, ale i umysł. Młodych naukowców przyciągają znajdujące się tu m.in. Instytut Badania Śniegu i Lawin, Instytut Badań nad Astmą czy AO Foundation, które zajmuje się pacjentami z problemami ortopedycznymi.

***

Tytuł audycji: Audycja pod-Różna
Autor: Marcin Pośpiech
Gość: Wojciech Lipowski (mieszkaniec Davos)
Data emisji: 24.10.2020
Godzina emisji: 8.47

kr/kw

Czytaj także

Magia iglastej dżungli dla początkujących

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 08:55
– Syberia nie jest miejscem, które przychodzi nam na myśl, kiedy myślimy na wakacjach. Uznałem, że warto będzie przełamać ten stereotyp – mówi Adam Wicher. Owocem podróży, którą tam odbył jest książka "Wsjo wypito, czyli Syberia dla początkujących".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oswajamy mróz". Niezwykła podróż do Jakucji

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 09:00
 – 20 stycznia wyjeżdżamy do Jakucji, najzimniejszego regionu na świecie, żeby tam zrealizować końcowy etap naszego projektu "Oswajamy mróz". Chcemy przeanalizować, czy dobrze odrobiliśmy pracę w projektach wcześniejszych realizowanych w Polsce, gdzie mieszkaliśmy w komorze termoklimatycznej – opowiada Valerjan Romanovski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Kapla w krainie duchów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:00
Książka "Duchy we śnie, duchy na jawie" Grzegorza Kapli, opowiada o spotkaniu z zamieszkującymi Nową Gwineę ludźmi Dani. Ważną częścią ich kultury jest obcowanie z duchami.
rozwiń zwiń