Północne Karakorum – kraina nieznana

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 09:13
Świat walczy z koronawirusem, a to oznacza, że wszelkie podróże są niewskazane. Na szczęście, pozostają nam opowieści o dalekich wyprawach.
Audio
  • Jak przygotować wyprawę w miejsce, o którym nikt nic nie wie? cz. 1 (Audycja pod-Różna/Trójka)
  • Jak przygotować wyprawę w miejsce, o którym nikt nic nie wie? cz. 2 (Audycja pod-Różna/Trójka)
Pasmo gór Karakorum, zdjęcie ilustracyjne
Pasmo gór Karakorum, zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Punnawit Suwattananun

Jeden z regionów Pakistanu – północna część Karakorum – to ląd wciąż częściowo niezbadany. Ten stan rzeczy postanowili zmienić dwaj polscy podróżnicy: Michał Ilczuk i Kuba Bogdański.

– Problem ze wspinaniem się na góry niezdobyte jest taki, że istnieje na ich temat bardzo mało materiałów. Sam research, który prowadziliśmy, polegał na stworzeniu siatki kartografów i wspinaczy, którzy znają się na tym terenie. Skontaktowaliśmy się z Jerzym Walą, najlepszym chyba specjalistą w tej dziedzinie, którego spytaliśmy, jak to się właściwie stało, że nikt nie zdobył tych szczytów. Odpowiedział wprost, że chodzi o niedostępność informacji. Wszystko musimy zbadać sami – mówią goście Marcina Pośpiecha, którzy przygotowywali się do swojej wyprawy rok.

– Klimat tam jest bardzo suchy. Te góry nie są białe, przysypane śniegiem. Mają one charakter alpejski, ale bardzo suchy. Nie znaczy to, że będziemy rozczarowani widokami. Szerokie przestrzenie, wielkie rzeki, wygląda to jak powierzchnia obcej planety – mówią podróżnicy. 

***

Tytuł audycji: Audycja pod-Różna
Autor: Marcin Pośpiech 
Goście: Michał Ilczuk i Kuba Bogdański (podróżnicy)
Data emisji: 13.03.2020, 20.03.2020
Godzina emisji: 8.41, 8.47

ml/mk

Czytaj także

Co fascynuje w dalekiej północy?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 09:00
– Dla kogoś, kto tam nie był, może się to wydawać dziwne, bo tam zupełnie nic nie ma. Mnie to jednak wycisza, uspokaja i tego właśnie szukam – opowiada Joanna Mostowska, podróżniczka, która regularnie podróżuje po najbardziej nieprzystępnych terenach dalekiej północy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa do innego świata

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 09:00
Mnogość krajobrazów i kultur, wspaniała kuchnia i gościnni mieszkańcy – wszystko to można w jednym miejscu, czyli w Libanie. Z Kraju Cedrów, jak bywa nazywane to państwo, powrócił niedawno podróżnik Damian Ziąber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożary w Australii oczami świadków

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 09:00
To był jeden z największych kataklizmów w dziejach Australii. Niedawne pożary ogarnęły obszar o powierzchni 18 milionów hektarów. 34 osoby straciły życie, zginęło miliard zwierząt i spłonęło prawie 6 tysięcy budynków.
rozwiń zwiń