Podróżowanie – samotnie czy w towarzystwie?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 08:55
Dr Katarzyna Maniszewska na co dzień zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi terroryzmu. Jednak jest również zapaloną podróżniczką. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Kalamurzing

Katarzyna Maniszewska jest wielbicielką muzyki rockowej i entuzjastką samotnych podróży z plecakiem po świecie. A poza tym: doktorem nauk humanistycznych, absolwentką germanistyki i dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarzem i wykładowcą. Współpracuje z polskimi i zagranicznymi organizacjami pozarządowymi. Jest członkiem Rady Naukowej Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas i autorką książek "Terroryzm a media" oraz "Pionierzy terroryzmu europejskiego: Frakcja Czerwonej Armii".

– Jeśli podróże, to zdecydowanie samotne. Są znacznie ciekawsze, dają więcej wolności, ale i pozwalają poznać kraj, który zwiedzamy, z lepszej perspektywy. Nie brakuje mi nikogo, gdy jestem w drodze. Swoimi przemyśleniami i obserwacjami mogę się podzielić pisząc książki i, co jest obecnie tym łatwiejsze, że internet jest dostępny niemal wszędzie, dzięki mediom społecznościowym, mogę to robić także na bierząco – mówi Katarzyna Maniszewska.

Posłuchaj
04:32 PR3_MPLS 2020_07_31-08-43-09.mp3 Dlaczego lepiej jest podróżować "solo"? (Audycja pod-Rózna/Trójka)

 

***


"Podróżnik bez podowu. Łut szczęścia" Katarzyna Maniszewska "Podróżnik bez podowu. Łut szczęścia" Katarzyna Maniszewska

"Podróżnik bez powodu. Łut szczęścia" jest zbiorem opowieści o przygodach podróżniczych autorki, która wędruje samotnie, z plecakiem, bez wcześniejszych planów i rezerwacji. Spotykające ją – często zabawne – perypetie przybliżają czytelnikowi odwiedzane przez nią kraje – ich historię, sytuację polityczną, problemy społeczne, obyczaje i wierzenia, a także np. zwyczaje kulinarne, jak próbowane przez nią potrawy lokalne, np. smażone pająki czy surowe serce kobry.

Choć przedstawiane historie dotyczą głównie Azji Południowo-Wschodniej, ich wspólnym mianownikiem nie jest rejon geograficzny, a ciekawi ludzie poznawani w trasie. Swego rodzaju lejtmotywem opowieści jest muzyka (tytuły rozdziałów nawiązują do utworów klasyki rocka) oraz łut szczęścia, który ratuje ją z wielu opresji, a nawet z zagrożenia życia.

***

Tytuł audycji: Audycja pod-Różna
Autor: Marcin Pośpiech
Gość: dr Katarzyna Maniszewska (podróżniczka, specjalistka ds. terroryzmu)
Data emisji: 31.07.2020
Godzina emisji: 8.42

mat. prasowe/ml/mk

Czytaj także

Dookoła Polski na dwóch kółkach

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 09:00
O podróżach zagranicznych na razie możemy zapomnieć, co skłoniło niektórych do odkrywania własnego podwórka. Na taki pomysł już dwa lata temu wpadł Bartek Bart Borkowski, który pokonał trzy tysiące kilometrów w trzy tygodnie na rowerowym siodełku. 
rozwiń zwiń