Zwyczaje i prawo w krajach arabskich

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 08:55
Podróżniczka Marta Musidłowska na co dzień studiuje prawo. Ostatnio, postanowiła zgłębić prawo szariatu. W tym celu wyruszyła do trzech państw. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Zhukov Oleg

– Przyglądałam się temu, jak wygląda sytuacja w tych państwach i nałożyłam to na kanwę prawną. Było to w Jordanii, Bośni i Hercegowinie i w Maroko. Podzieliłam swoje zainteresowania na trzy bloki tematyczne: kobiety, wino, oraz taniec i śpiew. Ponieważ sama jestem kobietą, zwróciłam uwagę jak kobiety są tam inne. Zgłębiłam ten temat i chciałam się dowiedzieć, czy jest jakiś konkretny przymus w tym zakresie. Okazuje się, że o tym, jak wygląda kobieta, decyduje głowa rodziny. Nawet niektóre małe dziewczynki noszą hidżaby, ale inne nie mają tego obowiązku – mówi podróżniczka.


Posłuchaj
04:34 PR3_MPLS 2020_08_14-08-41-57.mp3 Jak wygląda prawo szariatu z bliska? (Audycja pod-Różna/Trójka)

 

– Wino jest haram, czyli zabronione. Miałam z tym kilka historii. Chcieliśmy kupić dla siebie jakiś alkohol. Spotkaliśmy kilku muzułmanów i spytaliśmy, jak to u nich wygląda. Odpowiedzieli, że w zasadzie, to nie widać ludzi pijących alkohol, ale jak Allah nie patrzy po zmroku, to czasem zdarzy się w domu coś wypić – wspomina Marta Musiadłowska.

***

Tytuł audycji: Audycja pod-Różna
Autor: Marcin Pośpiech
Gość: Marta Musidłowska (Studentka Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 14.08.2020
Godzina emisji: 8.41

ml

Czytaj także

Dookoła Polski na dwóch kółkach

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 09:00
O podróżach zagranicznych na razie możemy zapomnieć, co skłoniło niektórych do odkrywania własnego podwórka. Na taki pomysł już dwa lata temu wpadł Bartek Bart Borkowski, który pokonał trzy tysiące kilometrów w trzy tygodnie na rowerowym siodełku. 
rozwiń zwiń