Trójka w podróży: wszystkie smaki i barwy Kolumbii

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 19:30
- Podróże po Kolumbii nie są drogie, jeśli tylko jest się gotowym na podróże autobusem, a nie samolotem. Koniecznie trzeba skosztować owoców, większość z nich występuje tylko w Ameryce Łacińskiej. Przysmakiem w niektórych regionach są także... smażone mrówki. Smakują podobnie do solonych orzeszków - zachęca Agata Castillo Lozano.
Audio
  • Trójka w podróży: wszystkie smaki i barwy Kolumbii (Audycja pod-Różna/Trójka)
Trójka w podróży: wszystkie smaki i barwy Kolumbii
Foto: Łukasz Karusta

- Koniecznie trzeba zobaczyć rzekę Caño Cristales, która ma wszystkie kolory tęczy i jest uważna za najpiękniejszą na świecie. Warto pojechać do Tayrona National Park  i na całe karaibskie wybrzeże, do Cartageny i regionu Chocó - wylicza Kolumbijczyk Fernando Castillo Lozano.

To, jak zmienia się Kolumbia, doskonale widać w Medellín, mieście wyróżnionym w tym roku jako najbardziej innowacyjne na świecie, choć jeszcze kilka lat temu uchodziło za jedno z najbardziej niebezpiecznych.

W Kolumbii trzeba pamiętać, żeby dbać o swoje bezpieczeństwo, tamtejsze ciemne zaułki są dużo bardziej niebezpieczne niż te w Polsce. - Ogromnym problemem są kradzieże, w Kolumbii ginie wszystko, nawet niezabezpieczone żarówki w sklepach - opowiada gość Marcina Pośpiecha i Łukasza Karusty.

Po ojczyźnie Shakiry Isabel Mebarak Ripoll, Juana Estebana Aristizábala Vásqueza i Gabriela José de la Concordia García Márqueza, oprowadzali nas rodowity Kolumbijczyk Fernando Castillo Lozano z żoną Agatą.

Do słuchania "Audycji pod-Różnej" zapraszamy w piątek o godz. 18.10!

gs

Zobacz więcej na temat: Kolumbia podróże