Kuchnia meksykańska zadziwia. Bo prawdziwe burrito to…

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 19:24
- Do Meksyku pojechaliśmy zakochani w meksykańskim jedzeniu. Na miejscu okazało się, że wygląda ono zupełnie inaczej, niż się tego spodziewaliśmy – mówiła w Trójce Agata Szczepańska-Jochemczyk.
Audio
  • O największych atrakcjach Meksyku opowiadają Agata Szczepańska-Jochemczyk i Łukasz Jochemczyk (Audycja pod-Różna/ Trójka)
Kuchnia meksykańska zadziwia. Bo prawdziwe burrito to
Foto: Glow Images/ East News

- Nasza przygoda z Meksykiem zaczęła się od USA, gdzie zakochaliśmy się w kuchni meksykańskiej i postanowiliśmy spróbować jej w oryginale. Po roku pojechaliśmy więc do Meksyku. I tam przeżyliśmy zaskoczenie zastanawiając się, gdzie ta kuchnia. Bo wielkie, nafaszerowane burrito, jakie jedliśmy w USA, w Meksyku okazało się skromnym plackiem wielkości naszego racucha, z małą porcją mięsa. Jednak po dwóch dniach zakochaliśmy się w tej kuchni prostej, naturalnej, z bardzo dobrych składników – opowiadała Agata Szczepańska-Jochemczyk w "Audycji pod-Różnej”.

Gość Trójki uspokajała, że Meksyk, wbrew obiegowej opinii, nie jest dla turystów niebezpieczny. - Widać, że w Meksyku było niebezpiecznie, bo nadal dużo jest tam policji i wojska. Ale nie są po to, żeby szukać narkotyków u turystów, ale żeby zapewnić im bezpieczeństwo – dodała.

Natomiast Łukasz Jochemczyk zdecydowanie polecał zwiedzanie meksykańskich piramid. – Są piękne i ogromne. Większe nawet od egipskich, o czym mało kto wie – mówił podróżnik.

Na czym polega meksykańska przedsiębiorczość i dlaczego w Mexico City człowiek czuje się jak pijany? O tym wszystkim opowiadali goście "Audycji pod-Różnej”, w której mówiliśmy też m.in. o tym, dlaczego na wakacje warto wybrać się do Sarajewa.

"Audycję pod-Różną" przygotowali Marcin Pośpiech i Łukasz Karusta.

Do słuchania "Audycji pod-Różnej" zapraszamy w piątek o godz. 18.10!

(ei)

Zobacz więcej na temat: Meksyk podróże wakacje

Czytaj także

Podwodne Muzeum w Meksyku: na dnie morza spoczywa 400 ludzkich figur

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 17:50
W głębi Morza Karaibskiego w Cancun w Meksyku powstaje podwodne muzeum. Na dnie morza stanęło 400 rzeźb, które można podziwiać przez maskę do nurkowania, albo przez szklane dno małej łódki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Meksyk w Meksyku i pyszne guacamole

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 17:40
W Stanach Zjednoczonych sprzedaje się więcej meksykańskiej salsy niż ketchupu, w Polsce też smaki Meksyku cieszą się dużym powodzeniem, ale tylko u nas Agnieszka Kręglicka radzi jak zrobić perfekcyjne guacamole.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tanie loty do Meksyku, już od 2220 zł

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 11:10
Wiele osób mówi, że to raj. Cancun to miasto leżące na wschodnim wybrzeżu Meksyku, jawi się, jako swoista perła Morza Karaibskiego. Tania egzotyka czeka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre, bo polskie. Smaczne, bo egzotyczne

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 08:42
Jakie są obecnie trendy na rynku restauracyjnym w Polsce? Czym się kierujemy wybierając miejsce, w którym jemy? Na te pytania odpowiada kulinarny specjalista – Anna Dębska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Meksyk należy do bardzo młodych matek

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 17:35
Czasami różnice kulturowe są nie do przezwyciężenia. Tak było w przypadku mamy Leny, która z Meksyku wróciła do Polski, dziecko urodziła jednak tam. - Urodziłam o 5 nad ranem, o godzinie 14 wyszłam ze szpitala z dzieciątkiem - opowiada.
rozwiń zwiń