Jak zaprojektować miejski plac?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 09:16
Dr inż. arch. Justyna Zdunek-Wielgołaska podała w Trójce przepis na to, jak należy projektować przestrzeń publiczną w mieście.
Audio
  • Jak zaprojektować miejski plac? (Obieg otwarty/Trójka)
Plac Piłsudskiego w Warszawie
Plac Piłsudskiego w WarszawieFoto: Flickr/ Ainunau

Ekspert z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej tłumaczyła, że projektując miejskie przestrzenie trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów. - Tak jak myślimy o mieszkaniu, tak musimy pomyśleć również o wnętrzu urbanistycznym. To znaczy, że to coś ma podłogę i ściany - są nimi budynki. Ale ma również sufit, czyli niebo, które jest przysłonięte przez latarnie albo zieleń. Oprócz tego mamy też elementy wyposażenia o których mówimy, że są meblami miejskimi. One też powinny być zaprojektowane, powinny mieć przystępne formy, aby np. można było na nich usiąść - wyjaśniła gość Trójki.

Meble miejskie (np. ławki), rośliny i oświetlenie są bardzo ważny elementami zagospodarowania przestrzeni, ale istotny jest też rozmiar placu. Jeden z najwybitniejszych teoretyków architektury - Christopher Alexander - w swojej książce "Język wzorców" podaje nawet konkretne liczby. Średnica lokalnego placu nie powinna - jego zdaniem - przekraczać 21 metrów.

- Było to poprzedzone badaniami. Chodzi o przestrzenie, które można ogarnąć wzrokiem. Sprowadza się to do tego, że mniejszą przestrzeń jesteśmy w stanie lepiej zorganizować. Kompozycja, która się pojawi na takim placu, będzie prostsza i stąd też użytkownik będzie czuł się bezpieczniej wewnątrz takiej przestrzeni - mówiła Zdunek-Wielgołaska.

Gość Trójki dodała, że istotna jest również funkcjonalność miejsca. - Jeżeli dane miejsce będzie spełniało różne funkcje: mieszkalne, usługowe, rekreacyjne, rozrywkowe, to wtedy taki plac ma szansę żyć. Różnorodność daje gwarancję powodzenia - zaznaczyła ekspertka.

Audycji "Obieg otwarty" można słuchać w poniedziałki o godzinie 7.40, w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki". Przygotowuje ją Agnieszka Stępień.

mr

Czytaj także

80 lat temu mieliśmy pomysł na Warszawę...

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 10:00
- W latach 30. narastała świadomość, że miasto nie kończy się na własnych granicach i że przyszłą aglomerację trzeba planować daleko poza nimi - mówił w Dwójce Grzegorz Piątek, redaktor nowego wydania "Warszawy funkcjonalnej" Szymona Syrkusa i Jana Chmielewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rotunda – salon na życzenie warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 11:30
- W konsultacjach społecznych przed konkursem wzięło udział ok. 10 tysięcy osób, dlatego dobrze poznaliśmy oczekiwania społeczne - mówili w Dwójce architekci Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta, autorzy zwycięskiego projektu modernizacji budynku warszawskiej Rotundy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reklamy szpecą polskie miasta? Dziekoński: potrzebne są lokalne regulacje

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 13:16
Według prezydenckiego ministra Olgierda Dziekońskiego władze lokalne w Polsce niewiele mogą zrobić z reklamowym chaosem, ponieważ brakuje im instrumentów prawnych.
rozwiń zwiń