X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego zakazany owoc smakuje lepiej?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 15:21
Psychologom od dawna zaprząta głowę pytanie dlaczego to, co niedozwolone lub niedostępne, jest dla nas bardziej atrakcyjne. Tłumaczy to tzw. koncepcja reaktancji.
Audio
  • Dlaczego zakazany owoc smakuje lepiej? (Obieg otwarty/Trójka)
Rzeczy zakazane pociągają nas bardziej
Rzeczy zakazane pociągają nas bardziejFoto: Glow Images

Jak tłumaczy psycholog dr Sławomir Jarmuż, w psychologii ten efekt jest badany od lat 60. XX wieku. - Wtedy to jeden z wybitniejszych psychologów społecznych na świecie, Jack Brehm zaproponował koncepcję, którą nazwał koncepcją reaktancji, czyli oporu - wyjaśnia ekspert. Mówi ona, że jeśli się nam czegoś zakazuje, to zaczynamy się opierać, a nawet buntować.

Dr Jarmuż przywołuje kilka eksperymentów, które są potwierdzeniem tej tezy. W jednym z nich dwuletnie dzieci stawiano przed wyborem atrakcyjnych zabawek. Były one umieszczone w trzech miejscach: jedne dostępne bezpośrednio, drugie ułożono za małą barierką, a trzecie za dużą. Okazało się, że dwuletni chłopcy zdecydowanie preferowali zabawki najbardziej niedostępne. U dziewczynek tego efektu nie zauważono.

Posłuchaj innych audycji z cyklu "Obieg otwarty" >>>

Podobnie zachowywali się badani dorośli, a konkretnej palacze. - Jednej grupie ludzi pokazywano opakowania z papierosami, na których były tylko napisy, że palenie jest groźne. Natomiast w drugiej grupie pokazywano opakowania z drastycznymi zdjęciami organów ciała, które zostały zaatakowane przez raka - wyjaśnił dr Jarmuż.

W wypełnionych później kwestionariuszach, te osoby, które widziały zdjęcia, wyraziły zdecydowany opór wobec przekazu, czyli wobec odradzania palenia. Można zakładać, że w ramach buntu tacy ludzie chętniej sięgną po papierosy.

Dlaczego to, co niedozwolone, tak bardzo nas kusi? Dr Sławomir Jarmuż tłumaczy, że wolność wyboru, zgodnie z koncepcją Brehma, jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. - Jeżeli jest ograniczana, mamy tendencję, by tę wolność odzyskać - tłumaczy.

Kiedy więc chcemy faktycznie zniechęcić kogoś do jakiejś czynności, lepiej dawać możliwość wyboru niż nakazywać i zakazywać.

Audycji "Obieg otwarty" można słuchać w poniedziałki o godzinie 7.40, w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki". Przygotowuje ją Agnieszka Stępień.

bk

Czytaj także

Jesteśmy uczciwi ... tylko okazja czyni z nas złodzieja

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 13:20
Jak wynika z badań, 97 procent Polaków uważa się za uczciwych. Dlaczego zatem z firm giną przybory biurowe, a z hoteli znikają ręczniki, i jak to się dzieje, że tak szybko kończy się składkowa kawa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oni pomagają, gdy zabraknie wspólnego języka

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 01:30
Mediacja jest wciąż mało znaną w Polsce metodą rozwiązywania sporów. Przy minimum dobrej woli obu stron można załagodzić najbardziej burzliwe spory, nie angażując w sprawę sądu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psychopaci się nie zmieniają. "Brał nóż, śpiewał piosenki..."

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 22:20
Osoby posiadające psychopatyczne zaburzenia osobowości funkcjonują w społeczeństwie. Drugie oblicze zazwyczaj ujawniają w domu. - Brał nóż, bawił się nim, patrząc na mnie, a potem śpiewał piosenki. Czułam się jak w najgorszym horrorze - mówi pani Weronika, która w związku z psychopatą żyła dziesięć lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warsztaty śmiechu, czyli śmiech jak choroba zakaźna

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 18:51
Jacek Golański, wrocławianin pochodzący z Trójmiasta, postanowił udowodnić sobie i innym, że śmiać można się bez powodu i że wpływ śmiechu na nasze życie jest nieoceniony.
rozwiń zwiń