X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

O sile autorytetów

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 11:36
- Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, kto jest dla nas autorytetem - mówi w audycji "Obieg otwarty" prof. Dariusz Doliński ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Audio
O sile autorytetów
Foto: Glow Images/East News

- Jeśli pomyślimy o wynikach wyborów prezydenckich w USA, możemy sobie zadać pytanie, co decyduje o wyborze jednego lub drugiego kandydata. Od początku XIX wieku tylko dwa razy zdarzyło się, że prezydentem został polityk niższy. Duża równowaga między zwolennikami demokratów i republikanów powoduje, że ci, którzy słabo interesują sie polityką, kierują się poczuciem, że wyższy kandydat będzie lepszy, bardziej zdecydowany, pewny siebie, zdeterminowany i silny - mówi prof. Dariusz Doliński ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Z autorytetem wiążemy nie tylko wzrost, ale także ubiór. - W jednym z eksperymentów stojący na skrzyżowaniu człowiek ubrany w mundur oficera lotnictwa powodował, że kierowcy rzadziej skręcali w prawo, gdy nie mieli zielonego światła, niż wtedy, gdy na skrzyżowaniu stał ten sam mężczyzna ubrany w garnitur - dodaje psycholog.

Siła autorytetu może być też szkodliwa, co potwierdza eksperyment przeprowadzony przez doktora Charlesa K. Hoflinga, który zadzwonił do ponad dwudziestu oddziałów szpitalnych i podając się za pracującego tam lekarza polecił pielęgniarkom (we wcześniejszym porozumieniu z ordynatorami) podanie chorym leku niezatwierdzonego w leczeniu konkretnych osób, dodatkowo w dawce dwukrotnie przekraczającej normę. Jak się okazało, 21 z 22 pielęgniarek, z którymi rozmawiał lekarz, wykonało polecenie, choć zdawało sobie sprawę z łamania procedur. Obawiając się takiego rozwoju sytuacji, leki uprzednio zastąpiono placebo.

- Przykładem wspaniałego autorytetu, niekoniecznie w swojej dziedzinie, jest Magic Johnson. Kiedy dowiedział się, że jest nosicielem wirusa HIV, zaangażował się w światową kampanię i zdołał zrobić wiele więcej niż autorytety medyczne - przekonuje Dariusz Doliński.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycji "Obieg otwarty" można słuchać w poniedziałki o godzinie 7.40, w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki". Przygotowuje ją Agnieszka Stępień.

(mk)

Zobacz więcej na temat: NAUKA psychologia Trójka

Czytaj także

Jak wspierać dziecięcą kreatywność?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 09:23
– Wiele badań udowadnia, że szkoła przez złe postępowanie nauczycieli hamuje naturalne przejawy twórczości dzieci – alarmuje Krzysztof Szmidt, pedagog twórczości z Uniwersytetu Łódzkiego i radzi, co zrobić, żeby to się zmieniło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wspierać i rozwijać kreatywność u dorosłych?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 12:57
- Mamy bogatą ofertę treningów kreatywności, ale jak wybrać odpowiedni? - na to pytanie odpowiada prof. Krzysztof Szmidt, pedagog twórczości z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łatwo wszczepić fałszywe wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 11:36
- Nie jest trudno spowodować, że przypomnimy sobie wydarzenia z przeszłości, w których tak naprawdę wcale nie uczestniczyliśmy - mówi psycholog Tomasz Witkowski.
rozwiń zwiń