X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Im więcej osób wokół, tym mniejsza szansa na pomoc

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 15:10
Dlaczego im więcej świadków tragicznego zdarzenia, tym trudniej jest uzyskać pomoc? Tym problemem po raz pierwszy naukowcy zajęli się pół wieku temu. Po tragedii do jakiej doszło w Nowym Jorku.
Audio
  • Im więcej osób wokół, tym mniejsza szansa na pomoc (Na wyciągnięcie ręki/Trójka)
Im więcej osób wokół, tym mniejsza szansa na pomoc
Foto: flickr/Boinink

- Została tam zamordowana kobieta, całe zdarzenie trwało ok. pół godziny, w tym czasie 38 osób widziało co się stało na ulicy, patrząc na wszystko z okien. Nikt nie zawiadomił policji - mówi psycholog dr Sławomir Jarmuż. - W USA wybuchła bardzo duża dyskusja. Dotyczyła tego, jakie są negatywne skutki urbanizacji, na czym polega znieczulica społeczna, itd. - dodaje.

Psychologowie postanowili przyjrzeć się dokładnie temu zjawisku: jak to się stało, że tyle osób było bezdusznych wobec takiego strasznego zdarzenia. Po przeprowadzeniu eksperymentu wysnuli hipotezę o tzw. rozproszeniu odpowiedzialności. To zjawisko polega na tym, że w sytuacji, w której jest wiele osób wokół, szansa na pomoc jest relatywnie mniejsza. Jaki z tego wniosek? W sytuacji zagrożenia należy zwracać się do konkretnej osoby, a nie liczyć na to, że ktoś pomoże, bo wszyscy widzą, co się dzieje.

Audycji "Obieg otwarty" można słuchać w poniedziałki o godzinie 7.40, w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki". Przygotowuje ją Agnieszka Stępień.

(mp)

Czytaj także

Ile razy trzeba wynagradzać po zdradzie?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 12:51
Z badań psychologów wynika, że krzywdę wyrządzoną nam przez bliskich pamiętamy znacznie bardziej, niż próby wynagrodzenia jej. Naukowcy oszacowali nawet, jak duża jest ta dysproporcja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żelazna konsekwencja może cię zgubić. Jak Concorde'a

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 08:49
Okazuje się, że nie zawsze konsekwentne parcie do celu jest dobrym rozwiązaniem. Psychologowie ostrzegają przed tzw. pułapką konsekwencji. Na czym ona polega?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego zakazany owoc smakuje lepiej?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 15:21
Psychologom od dawna zaprząta głowę pytanie dlaczego to, co niedozwolone lub niedostępne, jest dla nas bardziej atrakcyjne. Tłumaczy to tzw. koncepcja reaktancji.
rozwiń zwiń