X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Psycholog dba o twoje bezpieczeństwo. Bardziej, niż myślisz

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 14:06
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak szerokie zastosowanie w życiu codziennym mają odkrycia psychologów. Tymczasem to tym naukowcom zawdzięczamy prosty patent na bezpieczniejszą podróż samochodem, a nawet sposób na zmniejszenie liczby katastrof lotniczych.
Audio
  • Tomasz Witkowski o zaskakujących zasługach psychologów (Obieg otwarty/ Trójka)
Psycholog dba o twoje bezpieczeństwo. Bardziej, niż myślisz
Foto: Glow Images/East News

Psycholog dr Tomasz Witkowski jako jeden z przykładów zaskakujących zasług psychologów podaje pomysł na dodatkowe światło stopu w samochodach. - To trzecie światło wprowadził psycholog z Los Angeles. Przeprowadził przy tym bardzo duży eksperyment z użyciem taksówek. Po roku obserwacji okazało się, że liczba wypadków z udziałem samochodów, które miały trzecie światło stopu, była o blisko 60 proc,. niższa. Dużo mniejsze były też w tej grupie obrażenia ciała i koszty napraw po wypadkach - tłumaczył psycholog w audycji "Obieg otwarty".

Dziedzin z ogromnymi zasługami psychologów jest jednak więcej. Na przykład konstruowanie telefonów komórkowych, albo… lotnictwo.

W latach 60. i 70. ubiegłego wieku na każdy milion startujących samolotów w lotnictwie cywilnym, około 40-50 ulegało katastrofom. - Policzono, że 70 procent z nich spowodował czynnik ludzki. Wtedy dwóch psychologów przeanalizowali dokładnie to, co dzieje się w kabinie pilotów. I opracowali nową metodę szkolenia, która dziś jest stosowana w 185 krajach w lotnictwie cywilnym. Obecnie na milion startujących samolotów tylko 4 ulegają katastrofom. I ten wynik w znacznej mierze jest zasługą właśnie dwóch psychologów - opowiadał Tomasz Witkowski.

A jak psychologia pomogła konstruktorom telefonów komórkowych? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycji "Obieg otwarty" można słuchać w poniedziałki o godzinie 7.40, w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki". Przygotowuje ją Agnieszka Stępień.

(ei, gs)

Czytaj także

Problemy w czasie podróży samolotem? Pasażer ma swoje prawa

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 12:32
Czasem podróże samolotami nie przebiegają tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Przyczyn może być mnóstwo, choćby zagubiony bagaż albo opóźniony lot. Jak sobie z tym radzić? Parlament europejski chce, żeby prawa pasażerów linii lotniczych były lepiej chronione.
rozwiń zwiń