Dieta cud? Odchudzanie zaczyna się w głowie!

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 18:15
Na odchudzanie warto spojrzeć okiem psychologa, bo przy odchudzaniu ważne jest nie tylko, co i jak jemy, ale także co myślimy, a nawet co sobie wyobrażamy.
Audio
  • Dieta cud: odchudzanie zaczyna się w głowie (Obieg otwarty/Trójka)
Dieta cud? Odchudzanie zaczyna się w głowie
Foto: Glow Images/East News

Ewa Jarczewska-Gerc  z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej postanowiła zbadać, jak to, co sobie wyobrażamy wpływa na wytrwałość podczas odchudzania, a co za tym idzie na jego efekty. - Nie chodzi o to, żeby jakiś magiczny mechanizm powodował to, że będziemy sobie wyobrażać, że jesteśmy szczupli i staniemy się szczupli, bo to jest nieprawda. Chodził o to, żeby wykorzystać wyobrażenia do tego, żeby wytrwale trzymać się swojego postanowienia. To, co nas najbardziej gubi w procesie odchudzania to, to, że nie trzymamy się swoich założeń. Nie ma diety cud. To nie dieta spowoduje, że schudniemy, tylko to, że tej diety będziemy się trzymać - przekonuje.

Doktor Jarczewska-Gerc przeprowadziła szereg eksperymentów związanych z odchudzaniem. Najlepsze efekty przy zrzucaniu kilogramów przyniosło planowanie. - Najmniej pomocne są takie wyobrażenia do których często zachęcają nas takie poradniki z "psychobabki", czyli "wyobraź sobie siebie piękną, szczęśliwą, mądrą, bogatą". Nie chodzi o to, żeby sobie wyobrażać wyniki czy to pozytywne, czy negatywne, ale wyobrażać sobie proces działań, który prowadzi do osiągnięcia wyników lub uniknięcia wyniku negatywnego - podkreśla ekspertka.

Takie metody są nie tylko skuteczne przy odchudzaniu. Symulacje mentalne, czyli wyobrażenia drogi dojścia do celu są też dość powszechnie stosowane przez sportowców podczas treningów, bo nie liczy się tylko sprawność fizyczna, ale też przygotowanie psychiczne.

Na "Obieg otwarty" zapraszamy w każdy poniedziałek o godzinie 7.40.

(aj)

Czytaj także

Nie jedzą wszystkiego, bo nie chcą lub nie mogą

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 11:02
Dieta eliminacyjna wyklucza jakąś grupę produktów lub jakiś produkt. Można je podzielić na diety eliminacyjne z konieczności i z wyboru. Z każdym dniem jest coraz więcej zwolenników tego typu
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy walczą z nadwagą, a firmy na tym zarabiają

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 09:18
Liczba firm specjalizujących się w leczeniu otyłości rośnie z miesiąca na miesiąc - podaje "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń