Boisz się bólu? Weź ze sobą zdjęcie bliskiej osoby

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 08:42
- Okazuje się, że nasz poziom odczuwania bólu może być różny w zależności od otoczenia, w jakim się znajdujemy - mówiła w audycji "Obieg otwarty" psycholog dr Ewa Jarczewska-Gerc. Zaskakujące wyniki badań można wykorzystać np. na porodówkach.
Audio
  • Ewa Jarczewska-Gerc tłumaczy, jak wpływa na nas zdjęcie osoby bliskiej, a jak jej faktyczna obecność (Obieg otwarty/ Trójka)
Zdjęcie osoby bliskiej przypomina o wsparciu, jakie od niej dostajemy. To może pomagać w walce z bólem.
Zdjęcie osoby bliskiej przypomina o wsparciu, jakie od niej dostajemy. To może pomagać w walce z bólem. Foto: Glow Images/ East News

Badania prowadzone przez Shelley E.Taylor, a dotyczące reakcji na ból, rzuciły nowe światło na to, jak radzimy sobie z tym problemem. - W eksperymencie porównano m.in. odczucie bólu, kiedy trzymamy za rękę bliska osobę, z sytuacją, gdy tylko patrzymy na jej zdjęcie. Okazało się, że najmniej bólu odczuwamy w tej drugiej sytuacji - mówiła w Trójce dr Ewa Jarczewska-Gerc.

Dlaczego tak się dzieje? - Sytuacja, w której odczuwamy ból, to też moment, kiedy okazujemy słabość, co może być niekomfortowe w obecności naszych bliskich. Kiedy mamy tylko zdjęcie partnera lub partnerki, pamiętamy o ich wsparciu, a z drugiej strony nie grozi nam wspomniany dyskomfort - tłumaczyła psycholog.

Wnioski z takich badań można wykorzystać m.in. na porodówkach, a nawet szerzej: w szpitalach. – Jestem za obecnością partnera na sali porodowej, ale czasami być może lepiej byłoby mieć tam tylko zdjęcie kogoś bliskiego - dodała  dr Ewa Jarczewska-Gerc.

Audycji "Obieg otwarty" można słuchać w poniedziałki o godzinie 7.40, w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki". Przygotowała ją Agnieszka Stępień.

(ei)

Czytaj także

Kłamstwo odbija się na zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 21:30
Mijanie się z prawdą niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Może być przyczyną bólu głowy i złego nastroju - wynika z amerykańskich badań.
rozwiń zwiń