Tragedia w Kamieniu Pomorskim. RPO: ogromna tolerancja wobec pijanych kierowców

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 08:59
Profesor Irena Lipowicz ma nadzieję, że tragedia w Kamieniu Pomorskim okaże się przełomem w postrzeganiu pijanych kierowców.
Audio
  • Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich o zaostrzeniu kar dla pijanych kierowców (Salon Polityczny Trójki/Trójka)
Irena Lipowicz w studiu Trójki
Irena Lipowicz w studiu Trójki Foto: PR

Po tragicznym wypadku w Kamieniu Pomorskim, w którym pijany kierowca zabił sześć osób, na nowo rozpoczyna się dyskusja o karach za takie przestępstwa. Sprawcy grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Wiele osób uważa, że to zdecydowanie za mało.

- Może to się okaże wreszcie przełomem. Jesteśmy w ogonie wszystkich statystyk. Tolerancja wobec pijanych kierowców, takie społeczne przyzwolenie, jest ogromne - uważa prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO).

Kary za takie przestępstwa bywają także bardzo łagodne. W 2012 roku w pierwszej instancji orzekano w sprawie 226 kierowców, którzy zabili po pijanemu człowieka lub spowodowali kalectwo. 213 z nich skazano na pozbawienie wolności, ale w 73 przypadkach kara uległa zawieszeniu.

- To jest jeden z głównych problemów. Ale też jeżeli społeczeństwo jest tolerancyjne wobec tych strasznych przestępstw, to będzie tolerancyjny prokurator, policjant, będzie tolerancyjny sędzia - skomentowała prof. Lipowicz w "Salonie politycznym Trójki".

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że konieczne jest potępienie społeczne, bo obecnie jazda po alkoholu bywa traktowana jak przejaw "kawaleryjskiej fantazji". Dodała też, że konieczne są zmiany w prawie.

- To, co jest najpilniejsze, co musi zmienić prokurator generalny i sądownictwo, to reforma systemu powoływania biegłych. Mnóstwo tych sprawców uchodzi bezkarnie lub otrzymuje wyroki w zawieszeniu, bo nie ma porządnie zrobionych ekspertyz na miejscu przestępstwa - wyjaśniła prof. Lipowicz.

- Mamy kompletny chaos tego systemu, mamy bardzo słabo opłacanych biegłych, mamy powoływanych biegłych w sposób dowolny. W tych ciężkich sprawach karnych widać to szczególnie jaskrawo - dodała.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce" .

Prof. Lipowicz przyznała, że zmiany w tym zakresie to jedno z największych wyzwań RPO w 2014 roku.

Rzecznik wypowiedziała się także w sprawie ustawy o OFE, którą prezydent zdecydował się podpisać i skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Prof. Lipowicz spodziewa się skarg od obywateli w sprawie ustawy, ale nie może jeszcze ocenić, czy będzie konieczna jej interwencja. - Trzeba zobaczyć, co konkretnie zaskarżył Prezydent - wyjaśniła.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

bk

Czytaj także

Kamień Pomorski: kierowca był pijany. 6 osób nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 17:12
Pięć osób zginęło na miejscu. Do szpitala zostało przewiezionych troje dzieci. Jedno z nich nie żyje, drugie - jest w ciężkim stanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypadek w Kamieniu Pomorskim. Pijany kierowca celowo wjechał w ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 23:20
To jedna z wersji rozpatrywanych przez policję. Funkcjonariusze sprawdzają, czy pijany mężczyzna umyślnie skierował auto w pieszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragedia w Kamieniu Pomorskim. Śledczy szykują zarzuty dla sprawcy wypadku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 12:11
Sześć osób zginęło gdy w Kamieniu Pomorskim samochód osobowy wjechał w ludzi idącą chodnikiem. Dwoje rannych dzieci przebywa w szpitalu. Kierowca bmw był pijany.
rozwiń zwiń