Zdrojewski: założenia ustawy o finansowaniu mediów publicznych gotowe. Potrzebna zgoda polityczna

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 09:31
Media publiczne mogą być utrzymywane z daniny publicznej, ale tylko jeśli będą gwarancje, że środki finansowe nie zostaną zmarnowane – zapewnił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie "Salon polityczny Trójki".
Audio
  • Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski o finansowaniu mediów publicznych
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan ZdrojewskiFoto: Polskie Radio

Bogdan Zdrojewski poinformował, że przepisy w sprawie finansowania mediów publicznych są już gotowe. Żeby zostały przyjęte potrzebne jest jednak porozumienie polityczne. Minister ujawnił, że premier Tusk zgodził się na to by - środki finansowe z budżetu państwa były przeznaczone na telewizję publiczną, ale pod warunkiem reformy mediów publicznych. Zdrojewski sprecyzował, że - chodzi o wielkość zatrudnienia, efektywność finansową i misję publiczną. Co do sposobu przekazywania mediom publicznym pieniędzy to - pomysły są takie: albo z abonamentu, albo z innej formy daniny publicznej. Minister podkreślił jednak, że korzystanie z takiego finansowania będzie możliwe – pod warunkiem gwarancji, że te środki nie zostaną zmarnowane.

Jeśli chodzi o radio publiczne, to minister ocenił, że ma ono dobrą sytuację. – Wiemy jakim bilansem finansowym zakończył się ubiegły rok – powiedział Zdrojewski. Minister przypomniał też wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Kultury i Polskiego Radia. - Cieszę się, że Polskie Radio zrealizowało zdigitalizowanie całego zasobu, przede wszystkim muzycznego, ale nie tylko. Oznacza to uratowanie i łatwość udostępnienia tego zasobu, który jest wartością kulturową – dodał Zdrojewski.

Minister ustosunkował się także do konfliktu jaki powstał wokół Teatru Starego w Krakowie, w którym szefem został Jan Klata. Małopolscy radni napisali list do Zdrojewskiego apelując "aby środki publiczne nie stanowiły podstawy do finansowania rzekomo artystycznych eksperymentów, które w rzeczywistości wymierzone są w poczucie przyzwoitości, normy etyczne, normy współżycia społecznego”.

Zdrojewski nie zgadza się ze stanowiskiem radnych bo jak mówi - polskie państwo musi odpowiadać za rozwój kultury. Rozwój kultury zaś odbywa się przez poszukiwania, eksperymenty, oczywiście pokazywanie także tradycji, czyli przez zróżnicowanie oferty, która w teatrach powinna być szczególnie chroniona - powiedział minister.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce" .

Zdrojewski poparł też krytykowanego przez radnych Jana Klatę. - Jest świetnym reżyserem, świetnym twórcą. Wyniki które osiągnął w 2013 roku są imponujące – powiedział minister.

Gość Beaty Michniewicz zapowiedział, że odpowie sejmikowi samorządowemu, choć jak mówił - wolałbym żeby samorządowcy nie zwracali się do ministra z rezolucjami co ma robić w instytucjach narodowych.

Senacka komisja kultury poparła poprawkę do budżetu na 2014 rok zakładającą zapewnienie Ministerstwu Kultury środków na budowę pomnika upamiętniającego katastrofę w Smoleńsku. Bogdan Zdrojewski ma jednak wątpliwości czy uda się wydać te pieniądze w tym roku. Wszystko rozbija się o zgodę na zajęcie terenu pod budowę pomnika. Jeśli takiej zgody od Rosjan nie będzie do maja, to pomnik w tym roku nie zostanie wybudowany – wyjaśnia Zdrojewski. Przeszkodą do wydania takiej zgody jest ciągle prowadzone śledztwo przez rosyjską i polską i prokuraturę.

Minister Zdrojewski zapowiedział swój udział w sobotnim pogrzebie Wojciecha Kilara. Uroczystości w Katowicach będą miały charakter państwowy, bo – Wojciech Kilar to osoba niezastąpiona, niezastępowalna i drugiego Kilara już mieć nie będziemy - mówił Zdrojewski.

Z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w audycji "Salon polityczny Trójki " rozmawiała Beata Michniewicz

iz

Czytaj także

Zdrojewski: obok pomnika smoleńskiego nie powstanie salon samochodowy

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 16:47
- To nieprawda, że w najbliższym otoczeniu pomnika, który ma stanąć pod Smoleńskiem w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej, ma powstać np. salon samochodowy czy sklep - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister kultury w obronie kontrowersyjnego przedstawienia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 18:53
- Będę bronił różnorodności artystycznej i praw artystów do tworzenia. W żadnym wypadku nie chciałbym, aby cenzura wróciła - tak Bogdan Zdrojewski komentuje zamieszanie wokół dyrektora Teatru Starego w Krakowie Jana Klaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister kultury: Wojciech Kilar najwięcej wymagał od siebie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 13:40
- Wojciech Kilar to absolutna światowa czołówka - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń