X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sikorski: krwawe scenariusze na Ukrainie są wciąż realne

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 09:33
Minister spraw zagranicznych powiedział w "Salonie politycznym Trójki", że w kwestii Ukrainy czeka go męska rozmowa z Siergiejem Ławrowem.
Audio
  • Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski o sytuacji na Ukrainie (Salon polityczny Trójki/Trójka)
Radosław Sikorski liczy, że na Ukrainie ziści się pozytywny scenariusz
Radosław Sikorski liczy, że na Ukrainie ziści się pozytywny scenariuszFoto: PR

W sobotę Radosław Sikorski, szef MSZ weźmie udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Poruszone zostaną tam tematy m.in. wojny w Syrii, negocjacji wokół irańskiego atomu oraz kryzysu na Ukrainie. Jednym z punktów konferencji będzie spotkanie tzw. Trójkąta Królewieckiego, czyli szefów MSZ Niemiec, Rosji i Polski. Radosław Sikorski nie chciał zdradzić, co powie Siergiejowi Ławrowowi. - Sytuacja na Ukrainie jest dramatyczna, więc to będzie męska rozmowa - powiedział. Jak podkreślił, Polska jest przygotowana na różne możliwości rozwoju sytuacji na Ukrainie i próbuje przekazać te spostrzeżenia także Unii Europejskiej. - Mamy plany na wypadek każdego scenariusza, zabiegamy o to by ziścił się ten pozytywny - wyjaśnił. - Pozytywny scenariusz to wzięcie współodpowiedzialności przez władzę i opozycję za trudne reformy na Ukrainie i za powrót na ścieżkę europejską - dodał.

Szef MSZ zaznaczył, że oferta Unii dla Ukrainy jest znacznie bardziej szczodra niż ta, którą przedstawiono Polsce, gdy podpisywaliśmy umowę stowarzyszeniową w 1993 roku. Jak podkreślił Sikorski, Ukraina powinna otrzymać obietnicę, że w przyszłości będzie mogła liczyć na podpisanie traktatu akcesyjnego. - Niektórzy partnerzy z Unii Europejskiej popełnili błąd, wetując polską propozycję, aby w preambule traktatu powtórzyć istniejące prawo europejskie, że zgodnie z traktatem rzymskim kraje, które spełniają kryteria, mogą w przyszłości aplikować - wytłumaczył. - Nie powinniśmy stwarzać wrażenia, że jakiś kraj mimo spełnienia kryteriów jest niemile widziany w Unii - dodał.

Minister Sikorski uważa, że w przypadku "krwawych scenariuszy" wobec Ukrainy można zastosować sankcje gospodarcze. Nie wykluczył on, że do takiej sytuacji może dojść. - Są one nadal realne, bo nadal nie wiemy czy to jest prawdziwa chęć władzy dogadania się ze społeczeństwem, czy kolejny manewr - wyjaśnił

Szef polskiej dyplomacji zapowiedział, że podczas spotkania z ministrem Ławrowem poruszy kwestię zwrotu wraku tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku. - Mam nadzieję, że otrzymam nietradycyjną odpowiedź. To jest nasza własność. Mamy taką teorię, że Rosja zwróciłaby ten wrak, gdyby miała rękojmię, że nasza prokuratura nie oskarży żadnego Rosjanina w związku z katastrofą w Smoleńsku. Polska prokuratura nie da się w ten sposób zaszantażować - powiedział. Przyznał, że będzie systematycznie prowadził walkę o wrak.

Minister odniósł się także do wywiadu, w którym Antoni Macierewicz mówił, że Sikorski bardzo przeżywał likwidację WSI i robił wiele, by ją uniemożliwić. - Jestem najlepiej udokumentowaną ofiarą WSI - powiedział. Przypomniał, że prowadzono wobec niego tajną akcję podsłuchową. - Byłem za rozwiązaniem WSI, ale każdą rzecz można zrobić dobrze lub po partacku. Antoni Macierewicz robił to po partacku - stwierdził Sikorski.

- Uważam, że to, co robił i robi Antoni Macierewicz państwu polskiemu od 20 lat nie powinno być bezkarne. A prokuratura w tej sprawie zachowała się dla mnie niezrozumiale. Prokuratorzy przygotowali bardzo mocny materiał dowodowy po czym jakąś dziwną procedurą on nie jest kierowany do sądu. Mam nadzieję, że sąd podejmie decyzję o kontynuowaniu tej bulwersującej sprawy - tłumaczył. Zadeklarował też, że gdyby powstała komisja śledcza, stanąłby przed nią, bo to jego obowiązek.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

bk/mp

Czytaj także

Ukraina: 140 aresztowanych, 234 zatrzymanych w styczniu

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 16:38
Prokuratura Generalna przedstawiła oficjalną statystykę ofiar i zatrzymanych podczas ostatnich protestów. Według opozycji to dane zaniżone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk przygotowuje Europę na czarny scenariusz dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 06:46
Były już Budapeszt, Bruksela i Paryż, teraz czas na Londyn i Berlin. Podczas rozmów z unijnymi politykami, premier zabiegał o koordynację działań na wypadek pogorszenia się sytuacji za naszą wschodnią granicą.
rozwiń zwiń