Ryszard Kalisz rozdarty między Platonem a Arystotelesem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ryszard Kalisz rozdarty między Platonem a Arystotelesem
Ryszard Kalisz w dniu urodzin Trójki składał życzenia słuchaczom i pracownikom 3 Programu Polskiego Radia kolejnych lat pełnych sukcesów Foto: Polskie Radio

- Platon mówił o dążeniu do szczęścia, czyli zalążku felicytologii. Dla niego piękno, mądrość i szczęście to proces. Największą radością jest ich poszukiwanie. Jest niezwykle potrzebne, aby każdy dążył do satysfakcji. To samo dotyczy polityki. Jeśli chcemy wrócić do Platona, to satysfakcja ludu, czyli wyborców powinna być dominująca - podkreślił Ryszard Kalisz w wyjątkowym wydaniu "Salonu politycznego Trójki".

Posłuchaj

Ryszard Kalisz rozdarty między Platonem a Arystotelesem (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

1 kwietnia, nie tyko z okazji prima aprilis, ale też w związku z 52. urodzinami Trójki, poranna audycja "Zapraszamy do Trójki" wyglądała i brzmiała zupełnie inaczej. W ten wyjątkowy poranek "Salon polityczny Trójki" poprowadziła znana z "Magazynu bardzo kulturalnego" Barbara Marcinik. A punktem wyjścia była... filozofia.

- Dla mnie najlepszym ustrojem jest demokracja pełna i partycypacyjna. Twórca pojęcia demokracji - Arystoteles, w IV wieku naszej ery jako lud traktował tylko mężczyzn i to tych niepracujących. Pracowali niewolnicy, którzy nie mieli czasu na myślenie i rozważania filozoficzne na temat władzy. Nie brał oczywiście pod uwagę kobiet, więc w sprawowaniu władzy uczestniczyło około 10 procent społeczności ateńskiej - przypomniał Ryszard Kalisz, rozmówca Barbary Marcinik. Jak podkreślił, sam jest zwolennikiem demokracji, w której mogą uczestniczyć wszyscy obywatele na równych zasadach.

/

Gość "Salonu politycznego Trójki" zwrócił też uwagę, że Platon był krytykiem rządów ludu. - Uważał on, że ludy w swojej masie podejmują decyzje przypadkowe, a władzę powinni sprawować ludzie mądrzy. W jego ocenie do władzy dochodzą ludzie pazerni, często głupi i mściwi. Do dziś widzimy, jakie skłonności mają dyktatorzy. Jestem zwolennikiem demokracji, choć rządy jednostkowe czasami były bardzo efektywne - przyznaje Ryszard Kalisz.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce" .

Mówiąc o sytuacji ekonomicznej naszego kraju polityk przywołał wyliczenia profesora ekonomii Witolda Orłowskiego, według którego Polska w swojej tysiącletniej historii była najbogatsza za czasów króla Kazimierza Wielkiego. W kolejnych latach sytuacja ekonomiczna naszego kraju w porównaniu do państw zachodniej Europy stawała się coraz gorsza. - Dopiero teraz dochodzimy do tego poziomu, który mieli Polacy za panowania Kazimierza Wielkiego - ocenia gość Barbary Marcinik.

Ryszard Kalisz w rozmowie z Barbarą Marcinik odniósł się także m.in. do kwestii rehabilitacji polskiego węgla i spekulacji dotyczących powstania samochodów zasilanych gazem łupkowym. Odsłonił również rąbek tajemnicy, którą owiana jest jego najnowsza książka poświęcona odwadze.

Rozmawiała Barbara Marcinik.

Do słuchania audycji "Salon polityczny Trójki" zapraszamy od poniedziałku do piątku o 8.13.

(gs)

Polecane