Paweł Kowal: grozi nam powrót do ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 09:00
- Putin odtworzy Związek Radziecki jeżeli szybko się nie pozbieramy - ostrzega Paweł Kowal z Polski Razem w "Salonie politycznym Trójki". Jego zdaniem Zachód zastępuje działanie słowami.
Audio
  • Paweł Kowal m.in.o kryzysie ukraińskim (salon polityczny Trójki)
Paweł Kowal uważa, że Polska powinna odgrywać większą rolę w rozwiązywaniu kryzysu ukraińskiego
Paweł Kowal uważa, że Polska powinna odgrywać większą rolę w rozwiązywaniu kryzysu ukraińskiegoFoto: Polskie Radio

Według Pawła Kowala , tzw. porozumienie genewskie w sprawie Ukrainy nie przetrwało nawet kilku dni. Prezydent Rosji Władimir Putin - zdaniem Kowala - podpisał je, żeby rozejrzeć się, zyskać na czasie i przemyśleć, jaki może zrobić następny krok. Eurodeputowany nie ma wątpliwości, że Polska znalazła się w najtrudniejszej sytuacji politycznej i geopolitycznej od 25 lat. - Dlatego to jest czas na poważne myślenie o obronności, reformie wojska, czas na rozmowę z naszymi partnerami z NATO i Unii Europejskiej - mówi Kowal w radiowej Trójce.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Eurodeputowany zauważa jednak, że takich działań ze strony polskiego rządu brakuje. - Widzę tylko kampanię wyborczą robioną na wydarzeniach na Ukrainie. To jednak za mało i nierzetelnie wobec obywateli - dodaje.

Kowal wytyka Zachodowi, że "nie może się pozbierać" i dlatego rola Polski w rozwiązywaniu konfliktu ukraińskiego powinna być większa. - Jeżeli my te go nie zrobimy, to nikt tego nie zrobi - apeluje eurodeputowany. Według polityka, powinniśmy wyciągnąć odpowiednie wnioski już po konflikcie w Gruzji.  - Nie zrobiliśmy tego, dlatego dziś trzeba drugi raz odrobić tę lekcję - dodaje Kowal.

Eurodeputowany ustosunkował się także do kwestii unii energetycznej w Europie. Kowal mówi temu pomysłowi "tak”, ale bez ingerencji w kwestie łupków.  Polityk porusza także sprawę niechęci Niemiec wobec rozlokowania wojsk NATO w Polsce. Kowal apeluje do rządu aby ustalił jakie zobowiązania w tej sprawie Zachód podjął w stosunku do Rosji.

Rozmawiała Beata Michniewicz

(iz, ei)

Zobacz także

Czytaj także

Paweł Kowal: w sprawie Ukrainy UE wspięła się na Himalaje hipokryzji

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 09:02
- Spójrzmy na stanowisko Niemiec. Przez ostatnie 2-3 lata była mowa, że jeżeli Julia Tymoszenko będzie na wolności, to przeszkody w podpisaniu umowy stowarzyszeniowej ustaną - mówił w Jedynce Paweł Kowal, krytykując jednocześnie pomysł podpisania tego dokumentu, ale tylko w części politycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kowal: UE nie może zwlekać z pomocą dla Ukrainy, czerwiec – to zbyt późno

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 18:13
Unia Europejska powinna prędzej udzielić pomocy Ukrainie i niezwłocznie zgodzić się na preferencje handlowe dla Kijowa, jednostronnie otworzyć rynek – mówi eurodeputowany Paweł Kowal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

22.04.2014. Ukraina wznawia akcję przeciwko separatystom [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 21:01
Operacja została wstrzymana w piątek w związku ze świętami wielkanocnymi oraz porozumieniami genewskimi, których założeniem była deeskalacja sytuacji na wschodzie kraju.
rozwiń zwiń