Europoseł PiS: Polacy nie są w stanie pracować do 67. roku życia

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 09:08
Janusz Wojciechowski uważa, że za problemy finansowe państwa odpowiedzialności nie powinni ponosić obywatele.
Audio
  • Janusz Wojciechowski, eurodeputowany PiS o ustawie emerytalnej (Salon polityczny Trójki)
Janusz Wojciechowski, eurodeputowany PiS
Janusz Wojciechowski, eurodeputowany PiSFoto: PR

Trybunał Konstytucyjny zaczyna badać we wtorek, czy podniesienie wieku emerytalnego jest zgodne z ustawą zasadniczą. Tymczasem, jak podkreśla Janusz Wojciechowski, eurodeputowany PiS, jego partia miała mocne argumenty, by ustawę zgłosić do TK.

- To naruszenie zasad konstytucyjnych, nierówność wobec prawa czy pozbawienie praw nabytych osób, których dotyczy zmiana wieku emerytalnego. Polacy nie są w stanie pracować tak długo, jak próbuje się ich przy pomocy tej ustawy zmusić. To jest niesprawiedliwa ustawa. Mamy nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny to podważy - powiedział gość Trójki. Jak dodał, prace nad ustawą emerytalną pokazały, w jak złym stanie są finanse publiczne. - Sytuacja budżetowa państwa jest fatalna i to był tak naprawdę powód dokonywania zmian wieku emerytalnego - stwierdził europoseł. Jego zdaniem równowaga budżetowa powinna być zapewniana przez racjonalną gospodarkę państwa, a nie kosztem obywateli.

Gość Trójki podkreślił, że dla PiS jedną z kluczowych spraw jest cofnięcie zapisów ustawy emerytalnej. - PiS jednoznacznie mówi: wracamy do wieku emerytalnego, jaki był przed ta zmianą - powiedział. Dodał, że jego partia chce, by Polacy w referendum zdecydowali, w jakim systemie chcą być.

Janusz Wojciechowski mówił także, że potrzebne jest posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie sytuacji na Ukrainie. - Można się tylko dziwić, że polski rząd nie reaguje z właściwą szybkością. Sytuacja na Ukrainie jest bardzo dramatyczna. Polska powinna z najwyższą uwagą śledzić sytuację na Ukrainie i starać się wpływać na Rosję - wyjaśnił.

Polityk dodał, że gdy poprzednio zwołano posiedzenie RBN w sprawie konfliktu na Wschodzie, pojawił się na nim Jarosław Kaczyński. I zaznaczył, że prezes PiS nie odmawia udziału w spotkaniach, gdy chodzi o bezpieczeństwo kraju.

Rozmawiał Marcin Zaborski. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

(bk, ei)

Czytaj także

Podwyższenie wieku emerytalnego: Trybunał Konstytucyjny zdecyduje co z ustawą

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 15:55
Ustawą, która zrównuje wiek emerytalny kobiet i mężczyzn oraz podwyższa go do 67. roku życia, zajmie się we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Platforma Obywatelska, która przygotowała jej projekt, jest spokojna o konstytucyjność ustawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyższy wiek emerytalny: w 2040 r. znowu zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 20:25
Ustawa wydłużająca i zrównująca wiek emerytalny kobiet i mężczyzn nie narusza praw konstytucyjnych – powiedziała Polskiemu Radiu Agnieszka Chłoń-Domińczak z Instytutu Statystyki i Demografii SGH. Dlaczego, wyjaśnia w rozmowie z Aleksandrą Tycner, w Radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trybunał Konstytucyjny badał nowe emerytury

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 18:35
Trybunał Konstytucyjny przerwał do środy rozpatrywanie skarg dotyczących podwyższenia wieku emerytalnego. We wtorek wysłuchał wystąpień wnioskodawców, opinii stron postępowania - Sejmu i Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń