X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kurski o słowach Orbana: to pachnie Zaolziem

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 09:17
- Wiktor Orban nie powinien wypowiadać się publicznie w ten sposób - mówił w Trójce Jacek Kurski (Solidarna Polska), krytykując słowa węgierskiego premiera o potrzebie ustanowienia autonomii Węgrów zakarpackich.
Audio
  • Jacek Kurski w "Salonie politycznym Trójki" o polityce wobec Ukrainy i wyborach do Parlamentu Europejskiego
Jacek Kurski
Jacek KurskiFoto: Salon polityczny Trójki

- To pachnie Zaolziem - komentował polityk Solidarnej Polski. Przypomniał, że w 1938 roku Polska zajęła Zaolzie po pakcie monachijskim. Zdaniem Jacka Kurskiego, obserwujemy teraz podobne zachowanie premiera Węgier. - Orban nie powinien mówić tego publicznie, mógł uruchomić dyskretną dyplomację ukraińsko-węgierską ws. zwiększenia uprawnień mniejszości - ocenił gość Trójki.

Jednocześnie Kurski wyraził opinię, że nawet w trudnym czasie dla Ukrainy można stawiać temu krajowi warunki. - ”Solidarna Polska” uważa, że teraz, gdy Ukrainie zależy na tym, by Polska była jej ambasadorem w UE i NATO, polska dyplomacja powinna postawić warunek eliminacji banderowców z mainstreamu politycznego (…). Nie ma zgody na to, by poważnie traktować ludzi, którzy przyznają się do dziedzictwa UPA, które zamordowało 120 tysięcy Polaków na Wołyniu i Podolu, a jest aż pięciu ministrów z partii Swoboda - powiedział Jacek Kurski.

Wiktor Orban, zatwierdzony w sobotę 10 maja przez parlament na kolejną kadencję jako premier Węgier, oświadczył, że chce autonomii dla etnicznych Węgrów za granicą, w Europie Środkowej.

Orban podkreślił m.in., że kwestia etnicznych Węgrów jest szczególnie aktualna z uwagi na sytuację na sąsiedniej Ukrainie. Mieszka tam ok. 200 tys. etnicznych Węgrów; premier powiedział, że mają oni prawo do obywatelstwa węgierskiego, a także prawo do samorządu. - Jasno oczekujemy tego od nowej Ukrainy, która nabiera obecnie kształtu - oświadczył.

Wypowiedź ta spotkała się z oburzeniem opinii międzynarodowej. - Dzisiaj, kiedy jesteśmy świadkami rozbierania Ukrainy i próby demontażu państwa ukraińskiego, taka wypowiedź musi budzić niepokój. Rozumiejąc troskę o rodaków poza granicami własnego kraju premiera Orbana, w wypadku Węgrów może to być szczególnie zrozumiałe (...), jednocześnie musimy zwracać uwagę, żeby w żaden sposób - czy była taka intencja, czy nie - nie wspierać tych działań separatystów wspieranych przez Rosję, których celem jest ewidentnie demontaż państwa ukraińskiego - powiedział premier Donald Tusk. Zaznaczył, że będzie musiał skrytykować słowa Orbana podczas międzynarodowej konferencji GLOBSEC, poświęconej problemom bezpieczeństwa, która zaczyna się 14 maja w słowackiej Bratysławie.

Trójka/PAP/agkm

Czytaj także

Bielan: trzeba zatrzymać Putina, jeśli nie chcemy czołgów na ulicach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 09:33
Poseł Polski Razem Adam Bielan uważa, że sankcje polityczne wobec Rosji nie przyniosą rezultatów w krótkim czasie, dlatego aby osiągnąć szybszy efekt, potrzeba twardego stanowiska Zachodu w kwestiach gospodarczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Węgrzy na Ukrainie mają prawo do swojego samorządu"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2014 12:00
- Jasno oczekujemy tego od nowej Ukrainy, która nabiera obecnie kształtu - oświadczył premier Węgier. Wiktor Orban zapowiedział, że chce autonomii dla etnicznych Węgrów za granicą, w całej Europie Środkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk ostro o Orbanie. "To niefortunna wypowiedź"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 17:25
- Dzisiaj, kiedy jesteśmy świadkami rozbierania Ukrainy i próby demontażu państwa ukraińskiego, taka wypowiedź musi budzić niepokój - oświadczył premier Donald Tusk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kijów krytykuje Budapeszt. Ambasador Węgier wezwany do MSZ

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 20:37
Wypowiedź premiera Viktora Orbana w sprawie przyznania autonomii mniejszości węgierskiej mieszkającej na Ukrainie wzburzyła rząd w Kijowie.
rozwiń zwiń