X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Grupiński: co na żałobę narodową powiedziałyby rodziny ofiar z "Wujka"?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 09:08
Rafał Grupiński, przewodniczący klubu parlamentarnego PO, jest przeciwny wprowadzaniu ogólnokrajowej żałoby po śmierci Wojciecha Jaruzelskiego i sceptyczny wobec propozycji w sprawie pochówku na Powązkach, w Alei Zasłużonych.
Audio
  • Przewodniczący klubu parlamentarnego PO Rafał Grupiński o wyniku wyborów do Parlamentu Europejskiego i sporach wokół pogrzebu Wojciecha Jaruzelskiego (Salon polityczny Trójki)
Rafał Grupiński
Rafał GrupińskiFoto: Salon polityczny Trójki

SLD zwróci się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o ogłoszenie żałoby narodowej po śmierci Wojciecha Jaruzelskiego. Szefowa biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek już w niedzielę powiedziała, że podejmowanie tego typu inicjatyw mogłoby prowadzić "do pewnych kontrowersji, kontestowania przez część środowisk".

Rafał Grupiński, przewodniczący klubu parlamentarnego PO, jest przeciw wprowadzaniu żałoby. Pytał, co powiedziałyby na to rodziny ofiar z kopalni "Wujek" czy ofiar stanu wojennego.  Zauważył, że taka propozycja jest nierealna, a Miller nie bierze pod uwagę uczuć bliskich zmarłego. – Popełnia kardynalny błąd (…). Szef SLD uprawia politykę, grając na uczuciach rodziny, wiedząc o tym, że to jest niemożliwe i licząc się z odmową – mówił  Grupiński.

Polityk PO widzi natomiast możliwość przeprowadzenia pogrzebu państwowego w przypadku Jaruzelskiego, uzasadniając to tym, że był krótko pierwszym prezydentem po odzyskaniu suwerenności

Grupiński stwierdził też, że jest "bardziej powściągliwy w kwestii pochówku Jaruzelskiego w alei Zasłużonych na Powązkach niż minister kultury." - To kwestia decyzji rodziny i rozmów z władzami państwa i miasta – powiedział.

Zmiany poparcia dla partii

Komentując wyniki wyborów, Grupiński przypomniał, że PiS przez ponad rok prowadził we wszystkich sondażach. Zmieniło się to dopiero ostatnio, już w trakcie kampanii do Parlamentu Europejskiego. PiS argumentował, że to w związku z sytuacją na Ukrainie, natomiast zdaniem Grupińskiego chodzi o brak umiejętności formułowania pozytywnych programów.

Premier powiedział politykom Platformy w niedzielę, że PO czeka ogromna praca, aby odrobić ”kilka punktów”, które partiastraciła. W poprzednich wyborach do PE uzyskała bowiem 25 mandatów, 44 procent poparcia, w przypadku PiS-u –  było to15 mandatów, z 27 proc. poparcia. Obecnie PO ma 31-32 procent poparcia i około 19 mandatów (dane po przeliczeniu 91 procent głosów). Grupiński powiedział, że pięć lat temu jego partia wygrywała na fali świeżej pamięci o rządach PiS, uważa jednak, że po latach rządów Platformy ”ostrze krytyki wobec PiS-u się stępiło”. Jak podkreślił, po kilku latach partia władzy musi liczyć się z mniejszym poparciem.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

agkm

Zobacz więcej na temat: Trójka Wojciech Jaruzelski

Czytaj także

Nie żyje generał Wojciech Jaruzelski. "Trwale podzielił Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 17:46
Nie żyje generał Wojciech Jaruzelski, zmarł w warszawskim szpitalu miał 90 lat. W PRL był m.in. I sekretarzem PZPR, ministrem obrony narodowej i przewodniczącym Rady Państwa. W czasie transformacji ustrojowej został prezydentem PRL, a potem Rzeczpospolitej Polskiej. Na tym stanowisku 1990 roku zastąpił go Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrojewski: gen. Wojciech Jaruzelski powinien być pochowany na Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 09:35
Minister kultury Bogdan Zdrojewski uważa, że nie powinna być ogłaszana żałoba narodowa po śmierci Wojciecha Jaruzelskiego. - Według mojej oceny, Kancelaria Prezydenta skłania się do takiej decyzji - mówił gość "Sygnałów dnia".
rozwiń zwiń