X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Paweł Graś: po wyborach Ukraińcy postanowili użyć siły

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 09:00
- Ukraińskie władze dały separatystom dużo czasu, by zakończyć konflikt pokojowo, bez rozlewu krwi, było wiele apeli - mówił w Trójce Paweł Graś.
Audio
  • Paweł Graś, sekretarz generalny PO, o sytuacji na Ukrainie, wyborach do europarlamentu i o pogrzebie gen. Jaruzelskiego (Salon polityczny Trójki)
Paweł Graś
Paweł GraśFoto: Salon polityczny Trójki

Sekretarz generalny PO mówił w Trójce, że po wyborach Ukraińcy postanowili zadbać o swoje państwo i użyć siły; widocznie stwierdzono, że nie było innego wyjścia. Według różnych danych, podanych we wtorek, w operacji antyterrorystycznej zginęło od kilkudziesięciu do nawet 200 osób po stronie prorosyjskich bojówek. Według ukraińskich władz operacja ma trwać do "likwidacji ostatniego bojownika”. Sekretarz generalny PO powiedział, że trzeba obserwować, jakie skutki będzie miała akcja na wschodzie, czy rozwiąże problem, czy zaogni, czy zaostrzy relacje z Moskwą, a co za tym idzie, czy będzie miała wpływ na relacje UE-Rosja. Paweł Graś podkreślił, że ofiary ludzkie nigdy nie są czymś dobrym. - Uważaliśmy, że trzeba wykorzystać wszystkie metody, widocznie nie było wyjścia - powiedział.

Polityk PO, mówiąc w ”Salonie politycznym Trójki” o niepotwierdzonym jeszcze wówczas uprowadzeniu polskiego księdza przez separatystów w Doniecku, zaznaczył że MSZ ma przygotowane procedury postępowania w takich przypadkach. Porwanie polskiego księdza potwierdził potem rano biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej.

Pytany o nastroje w PO po zwycięstwie nad PiS w eurowyborach, sekretarz partii powiedział, że do euforii jest daleko. - Nie będę jednak udawał, że się szczególnie smucimy - powiedział. Paweł Graś skrytykował też słowa Grzegorza Schetyny, który stwierdził, że w PO ”nie było głodu zwycięstwa”. Według sekretarza generalnego PO ludzie w regionach intensywnie pracowali i te słowa im się bardzo nie spodobały. Paweł Graś komentował, że kampania zostanie podsumowana w PO. - Widzę, że Grzegorz Schetyna jest aktywny medialnie po wyborach. Szkoda, że tak nie było w kampanii. Jedyny akcent, jaki pamiętamy, to krytyka Platformy. Dwa tygodnie przed wyborami to nie jest dobry sygnał - powiedział rozmówca Beaty Michniewicz.

Mandatu nie dostał Michał Kamiński, który był numerem jeden partii PO na Lubelszczyźnie. Graś stwierdził jednak, że Kamiński ciężko pracował i udało mu się stopniowo zbudować poparcie struktur PO. Gość Trójki zaznaczył, że z Kamińskim umówiono się na dłuższą współpracę i myśli, że ona będzie kontynuowana, a w jaki sposób, czy przy kolejnych wyborach, to jeszcze się rozstrzygnie. - Przygoda Michała Kamińskiego z PO nie była jednorazowa, związał się z nami na dłużej - zapewnił Graś. Sekretarz generalny PO powiedział, że z badań prowadzonych przed wyborami wynikało, że mandatu na Lubelszczyźnie nie będzie.

Paweł Graś poinformował, że pogrzeb gen. Jaruzelskiego będzie miał charakter państwowy. Przypomniał, że premiera na ceremonii nie będzie. Pytany o udział przedstawicieli rządu oświadczył, że nie ma czegoś takiego jak "delegacja rządowa”, jednak kto będzie chciał, to zapewne weźmie udział w uroczystościach, nikomu nie można tego zabronić. Powiedział, że dziwi go trochę protest IPN; w ustawie o IPN trudno znaleźć paragraf, że instytut ma opiniować miejsce pochówku. Prezes IPN Łukasz Kamiński napisał w specjalnym oświadczeniu, że "nie można pogodzić pamięci o ofiarach systemu totalitarnego z honorowaniem pogrzebem państwowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach człowieka, który poświęcił większość swojego życia służbie reżimowi komunistycznemu".

Rozmawiała Beata Michniewicz.

(agkm/mk)

Czytaj także

PiS przed PO w wyborach do europarlamentu

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 07:00
PiS uzyskało 32,35 procent głosów, zaś PO 31,29 procent - wynika z cząstkowych, nieoficjalnych danych przedstawionych przez Państwową Komisję Wyborczą. Dane pochodzą z 91 procent komisji wyborczych. Frekwencja wyniosła 23,27 procent. Wyniki eurowyborów komentowali goście w specjalnym Trójkowym "Wieczorze wyborczym".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak o wynikach wyborów: wykonaliśmy olbrzymią pracę

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 08:14
- Mamy satysfakcję dlatego, że wynik PiS jest dużo lepszy niż 5 lat temu. To cieszy o tyle, że wykonaliśmy olbrzymią prace, a do tego mamy program, więc pracujemy dalej - powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Mariusz Błaszczak (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oleksy: bardzo szanuję gen. Wojciecha Jaruzelskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 08:51
- To był niezwykle skromny człowiek. Niczego się nie dorobił - mówił w "Salonie politycznym Trójki" wiceprzewodniczący SLD Józef Oleksy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oświadczenie prezesa IPN w sprawie gen. Jaruzelskiego [dokumentacja]

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 13:40
Rzeczpospolita Polska budowana jest na fundamencie takich wartości jak niepodległość, wolność, prawda i godność człowieka - od tych słów Łukasz Kamiński rozoczyna swoje oświadczenie.
rozwiń zwiń