X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zdrojewski: 4 czerwca bałem się powtórki stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 08:03
Bogdan Zdrojewski, minister kultury powiedział, że gdy runął komunizm on przede wszystkim patrzył na tych, którzy swoją aktywnością, często utratą zdrowia doprowadzili do sytuacji, że ta wolność była możliwa.
Audio
  • Bogdan Zdrojewski, minister kultury: 4 czerwca bałem się powtórki stanu wojennego (Salon polityczny Trójki)
Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego
Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowegoFoto: Polskie Radio

- W 1980 roku byłem przekonany, że nadchodzi czas absolutnie fenomenalny, natomiast w 1989 roku jeszcze nie dowierzałem, byłem sceptyczny przez swoje doświadczenie lat wcześniejszych. Byłem przekonany, że każdy krok trzeba wykonywać bardzo ostrożnie, bo stanie się to samo, co stało się 13 grudnia 1981 roku - powiedział gość "Salonu politycznego Trójki" .

Minister kultury mówił o swoich wspomnieniach związanych z 4 czerwca 1989 roku. - Dla mnie bardzo ważne było zniesienie cenzury, bo jako student walczyłem o jej likwidację na uczelniach. Miałem też ogromne poczucie ulgi, gdy widziałem wyprowadzane wojska radzieckie z Legnicy i Wrocławia - powiedział.

<<< 4 czerwca - zobacz serwis specjalny >>>

Bogdan Zdrojewski wspominał, że sam dzień 4 czerwca pamięta przez fakt sprawdzenia się... jego sondaży. - Powołałem ośrodek badań społecznych. Moje przewidywania okazały się wielokrotnie lepsze niż te pokazywane w "Dzienniku telewizyjnym". Miałem poczucie ulgi, bo nikt nie dowierzał przekazywanym przeze mnie wynikom - powiedział.

Rok Polski w Rosji

Bogdan Zdrojewski odniósł się także do organizacji Roku Polskiego w Rosji. - Niektóre przedsięwzięcia  są skasowane, ale są też takie, które pozostaną, bo są niezależne od tego roku, choć wpisują się w program - powiedział. Jednocześnie podkreślił, że decyzja finalna w tej sprawie należy do MSZ. - Do mnie należy wpisywanie do tego programu ewentualnych wydarzeń z obszaru kultury.

Według ministra Zdrojewskiego definitywna decyzja dotycząca imprez związanych z Rokiem Polski w Rosji powinna zapaść pomiędzy 15 a 18 czerwca.

Kto następcą Zdrojewskiego?

Bogdan Zdrojewski rozmawiał z premierem o tym, kto go zastąpi po odejściu do europarlamentu.  W rozmowie z Donaldem Tuskiem podał mu dwa nazwiska osób, które mogłyby go zastąpić. Nie ujawnił jednak jakie to nazwiska.

Zdrojewski poinformował, że ministrem będzie jeszcze przez maksimum 10 dni. We wtorek odebrał zaświadczenie o wyborze na eurodeputowanego, jednak czeka go jeszcze przysięga w Parlamencie Europejskim i złożenie oświadczenia o zrzeczeniu się mandatu posła.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

(to, ei)

Czytaj także

25 lat polskiej wolności. Barack Obama wygłosi przemówienie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 07:06
Amerykański prezydent będzie specjalnym gościem uroczystości rocznicowych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Obama od wtorku jest w Warszawie, gdzie spotyka się z polskimi władzami. W środę ma też rozmawiać z nowym prezydentem-elektem Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25-lecie wolności. Uroczystości w całej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 06:00
4 czerwca, dokładnie 25 lat od wyborów z 1989 r. odbędą się główne uroczystości rocznicowe na pl. Zamkowym z udziałem delegacji z niemal 50 państw. Przemówienia wygłoszą prezydenci Polski i USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody 25-lecia odzyskania wolności. Paraliż Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 07:29
W środę mieszkańcy Warszawy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu w związku z obchodami 25-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Uczestniczyć w nich będą prezydenci i premierzy z całego świata; zamykane będą m.in. ulice prowadzące z lotniska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komorowski: czuliśmy wtedy, że zmieniamy świat

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 07:37
W niemieckim dzienniku "Bild" prezydent Bronisław Komorowski podziękował Janowi Pawłowi II i byłemu przywódcy ZSRR Michaiłowi Gorbaczowowi za ich wkład w zakończenie komunizmu w Europie.
rozwiń zwiń