X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Minister kultury: cenzura w sztuce to kwestia sumienia

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 09:20
- Jestem przeciwko wszelkim formom cenzury prewencyjnej w sztuce - mówi w "Salonie politycznym Trójki" minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.
Audio
  • Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska o cenzurze w sztuce i ustawie audiowizualnej (Salon Polityczny Trójki)
Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego
Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowegoFoto: Polskie Radio

Minister odniosła się w ten sposób do głośnej sprawy spektaklu "Golgota Picnic". Sztuka miał być pokazana w ramach Malta Festival Poznań. Została jednak zdjęta z programu jeszcze przed wystawieniem. Przeciwnicy "Golgota Picnic" twierdzili, że to spektakl obrażający uczucia religijne.

Dyrektor festiwalu Michał Merczyński argumentował, że zdejmuje spektakl po ostrzeżeniach policji ze względów na bezpieczeństwo publiczne i bezpieczeństwo artystów. W proteście przeprowadzono akcję pokazów filmu z nagranym spektaklem i odczytów scenariusza "Golgoty Picnic" w wielu miastach kraju.

Prowokacyjna "Golgota Picnic" spotyka się z falą oburzenia >>>

W związku z tymi wydarzeniami, Małgorzata Omilanowska zapowiada debatę dotyczącą nie tyle wyznaczania granic wolności w sztuce, ile raczej zastanowienia się nad tym, jak je sobie samemu wyznaczać. - Nie można stworzyć obiektywnych kryteriów wyznaczonych przez grupę ekspertów, która miałaby stworzyć pole dopuszczalne i pole niedopuszczalne. To raczej rozmowa o tym, co nam wolno, w naszym sumieniu, w naszym poczuciu obywatelskim i naszym poczuciu prawa - ocenia minister kultury.

- Zawsze warto rozmawiać i prowadzić dialog, który daje szansę na usłyszenie argumentów drugiej strony i uwrażliwienia się na nie. Często popełniamy błędy, bo nie zdajemy sobie sprawy, że gdzieś są ludzie, dla których to, co dla nas jest oczywiste, wcale oczywiste nie jest, a wręcz jest raniące i bolesne - podkreśla gość Trójki.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Minister kultury mówi, że nie rozumie i nie chce akceptować angażowania się polityków w każdą dyskusyjną kwestię artystyczną. - Korzystanie z każdego pretekstu, jakiegokolwiek konfliktu społecznego i nagrywanie emocji na potrzeby walki ideologiczno-politycznej wydaje mi się nadużyciem - zaznacza.

Jej zdaniem w debacie powinni wziąć udział etycy, ludzie związani z kręgami artystycznymi, ze środowiskiem naukowym, a także kościołem. - Zdecydowanie nie politycy - dodaje.

Rozmówczyni Beaty Michniewicz odniosła się także do sprawy ustawy audiowizualnej. Małgorzata Omilanowska poinformowała, że podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury został Andrzej Wyrobiec i "jemu zostały powierzone sprawy związane z własnością intelektualną i mediami. Do jego zdań należy przygotowanie projektu ustawy audiowizualnej".

- Na razie istnieje jedynie projekt założeń do ustawy. Sam projekt ustawy to bardzo konkretny dokument, opracowany przez prawników i przeprocedowany w strukturze konsultacji społecznych i resortowych. Takiego jeszcze nie ma - zaznaczyła minister kultury.

Pytana, czy ustawa zostanie uchwalona do końca tej kadencji, powiedziała: - Realne jest to, że Ministerstwo Kultury będzie gotowe z takim projektem, ale czy zostanie on przeprocedowany przez Sejm, to nie jest pytanie nie do mnie.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego mówiła też o remoncie Pałacu Krasińskich oraz tłumaczyła, dlaczego jest przeciwna odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

(kh/mk)

Brazylia, Rosja, Chiny Indie i RPA to państwa tworzące międzynarodowa wspólnotę pod nazwą BRICS. Już szósty szczyt tych państw odbył się w Brazylii. Czy tak dalekie od siebie państwa mogą być sobie bliskie o tym dziś porozmawiam z Arturem Gradziukiem z PISM Program III , godz. 16.45 audycja „3 strony świata”

Czytaj także

W piątek odczyty "Golgota Picnic" w całej Polsce. Szykuje się fala protestów

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 12:12
Tekst sztuki "Golgota Picnic" Rodrigo Garcii zaprezentowano w czwartek w Teatrze Nowym w Warszawie. Przed teatrem protestujący przeciwko prezentacji spektaklu, zebrani tłumnie, próbowali uniemożliwić wejście widzom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostre protesty i próby zablokowania pokazów "Golgota Picnic"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 11:41
Podczas piątkowych odczytów sztuki "Golgota Picnic" w całej Polsce i projekcji filmu zarejestrowanego podczas spektaklu doszło do ostrych protestów środowisk katolickich. W niektórych miastach udało się im przerwać spektakl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdańsk: protest przeciwko publicznemu odczytowi sztuki "Golgota Picnic"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 13:35
Kilkanaście osób zebrało się w sobotę wieczorem przed trójmiejską siedzibą kwartalnika "Krytyka polityczna", gdzie aktorzy Teatru Wybrzeże zorganizowali czytanie scenariusza przedstawienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choć niewielu widziało, każdy o tym mówi. Wrzawa wokół "Golgota Picnic"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 04:40
- Różnica pomiędzy spektaklem a tęczą na Pl. Zbawiciela jest taka, że tęczę wszyscy widzieli, chociażby na zdjęciach, więc wypowiadają się i niosą swoje symbole i znaczenia, a "Golgota Picnic" nie widział prawie nikt, a mimo to i tak o nim rozmawiają - mówi Hanna Wróblewska, dyr. Narodowej Galerii Zachęta. W "Rozdrożach kultury" rozmawialiśmy o konflikcie wokół spektaklu Rodrigo Garcii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS: "Golgota Picnic" obraża wierzących. Posłowie zawiadamiają prokuraturę

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 14:42
Posłowie PiS skierowali do Prokuratora Generalnego zawiadomienie w sprawie "Golgota Picnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister kultury o "Golgota Picnic": nie ma miejsca na cenzurę

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 21:51
Utworów o bluźnierczej treści powstało w kulturze już setki, a nawet tysiące; bo jak inaczej zinterpretować słowa Mickiewicza: "z Bogiem albo mimo Boga"? - powiedziała minister kultury Małgorzata Omilanowska, nawiązując do spektaklu "Golgota Picnic".
rozwiń zwiń