X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rafał Trzaskowski: premier stanowi o sile Platformy Obywatelskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 09:30
- Powinniśmy się cieszyć, że państwa członkowskie Unii Europejskiej widzą w naszym premierze kandydata na tak wysokie stanowisko. Natomiast Donald Tusk od dawna mówił, że jego celem jest wygranie wyborów w 2015 roku i trzecia kadencja - mówi w "Salonie politycznym Trójki" minister administracji i cyfryzacji.
Audio
  • Minister cyfryzacji i administracji Rafał Trzaskowski o unijnym stanowisku dla Donalda Tuska, nowej ustawie o zbiórkach publicznych i Poczcie Polskiej (Salon Polityczny Trójki)
Minister cyfryzacji i administracji Rafał Trzaskowski
Minister cyfryzacji i administracji Rafał TrzaskowskiFoto: Polskie Radio

Nie ma porozumienia unijnych przywódców w sprawie obsady kluczowych stanowisk we Wspólnocie. Chodzi o szefa unijnej dyplomacji i przewodniczącego Rady Europejskiej. Kilkugodzinny szczyt w Brukseli nie przyniósł rozstrzygnięć, bo zbyt duże były różnice zdań. Kolejne spotkanie odbędzie się 30 sierpnia. Jeśli chodzi o szefa Rady Europejskiej, wśród kandydatów wymieniano między innymi Donalda Tuska, ale miał on powiedzieć, że nie jest zainteresowany.

<<< Unijny szczyt w Brukseli. Kluczowe stanowiska nie zostały obsadzone>>>

- Premier myśli o tym, co stałoby się z Platformą, gdyby odszedł do Brukseli. Partia na pewno byłaby wtedy osłabiona, ponieważ premier stanowi o sile Platformy Obywatelskiej. Premier jest nam potrzebny tutaj na miejscu - podkreśla Rafał Trzaskowski. - Mam nadzieję, że Donald Tusk zostanie z nami, bo to trudny moment. Zbliżają się wybory i jego doświadczenie naprawdę nam się przyda - dodaje.

Minister podkreśla, że nie oznacza to, że w PO nie ma ludzi, którzy "również są wartościowi i którzy kiedyś w przyszłości będą mogli przejąć przywództwo, jak choćby pani marszałek Sejmu Ewa Kopacz, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz czy nawet Grzegorz Schetyna". - W Platformie Obywatelskiej sporo jest osobowości - ocenia gość Trójki.

Zaznacza także, że to trudny moment dla jego partii. - O ile taśmy (z tzw. afery podsłuchowej - red.) są problemem przejściowym, to po siedmiu latach rządzenia w każdym państwie ludzie są zmęczeni rządem. Tutaj trzeba nadludzkich umiejętności żeby zmobilizować siebie, partię i przekonać obywateli, że warto postawić na tego samego konia po raz trzeci. Tutaj potrzebne są doświadczenie i pamięć instytucjonalna - mówi Trzaskowski. Jego zdaniem premier posiada te cechy.

- Jeżeli premier w tej chwili zostanie w Polsce po to, żeby walczyć o kolejne wybory, nie zamyka sobie drzwi do kariery europejskiej w przyszłości. Zwłaszcza, że stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej jest odnawiane co 2,5 roku, a nie co 5 lat - mówi gość "Salonu politycznego Trójki".

Rafał Trzaskowski podkreśla, że stanowisko premiera dużego państwa członkowskiego, konkretnie jednego z sześciu rozgrywających państw, jest "niesłychanie istotne".  - Porzucenie go na rzecz europejskiego stanowiska jest niesłychanie trudne. Natomiast z drugiej strony przewodniczący Rady Europejskiej nadaje ton agendzie Unii Europejskiej: co jest dyskutowane, w jakiej kolejności, w jaki sposób prowadzone są negocjacje - zaznacza.

- Trzeba pamiętać o tym, że nawet jeżeli nie dostaniemy stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej, czy przedstawiciela polityki zagranicznej, to nadal będziemy walczyć o bardzo mocnego komisarza. Ja byłbym zwolennikiem wzięcia mocnej ekonomicznej teki: rynku wewnętrznego, kwestii konkurencji albo kwestii handlu. Dlatego, że to daje Polsce siłę tam, gdzie są autentyczne priorytety i autentyczne kompetencje w Unii Europejskiej - mówi minister cyfryzacji i administracji.

Gość "Salonu Politycznego Trójki" mówił także o nowej ustawie o zbiórkach publicznych i Poczcie Polskiej.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

(kh, ei)

Czytaj także

Tusk o wyborach do PE: zawsze jest satysfakcja z pierwszego miejsca

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 20:33
Premier podkreślił, że ma nadzieję, iż dzięki zwycięstwu Platformy Obywatelskiej także on będzie bardziej skuteczny w sprawach polskich w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt UE o obsadzie stanowisk i o Ukrainie. Ważne stanowiska dla Tuska lub Sikorskiego?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 14:01
Szczyt rozpocznie się w Brukseli o 20.00 - z dwugodzinnym opóźnieniem. Współpracownicy szefa Rady Europejskiej powiedzieli Polskiemu Radiu, że potrzebne są dodatkowe konsultacje w sprawie obsady kluczowych stanowisk we Wspólnocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto ma szansę na najważniejsze stanowiska unijne?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 15:49
Przywódcy unijnych krajów spotykają się w Brukseli, żeby obsadzić najważniejsze stanowiska we Wspólnocie.
rozwiń zwiń