Katastrofa malezyjskiego samolotu. Ziobro: konieczne międzynarodowe postępowanie

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 09:26
Według szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, nie ma wątpliwości, że malezyjski samolot został nad Ukrainą zestrzelony. Nie wiadomo natomiast, czy było to działanie celowe.
Audio
  • Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski o katastrofie malezyjskiego samolotu na Ukrainie (Salon polityczny Trójki)
Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski
Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej PolskiFoto: PR

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy upubliczniła nagraną rozmowę lidera separatystów z rosyjskim pułkownikiem, która ma być dowodem na to, że malezyjski samolot nad Donieckiem został zestrzelony. Zbigniew Ziobro uważa, że jest jednak za wcześnie na wyroki.

Jego zdaniem rozmowa jest sugestywna, ale nie można na jej podstawie wydawać werdyktu, ponieważ służby są w stanie spreparować takie nagranie.

Katastrofa samolotu. "To był akt terroru" [relacja]

- Przed ostatecznym rozstrzygnięciem zawsze profesjonalizm nakazuje organom śledczym brać pod uwagę różne warianty. Nawet te, które wydają się mało prawdopodobne. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z zestrzeleniem tego samolotu i tropy prowadzą do separatystów rosyjskich - powiedział.

Dodał, że teza o zestrzeleniu nie budzi wątpliwości. Pytanie dotyczy tego, kto dokonał owego aktu i czy intencjonalnie strzelał do samolotu pasażerskiego. Zdaniem szefa Solidarnej Polski raczej było to zestrzelenie przypadkowe.

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu. Zobacz serwis specjalny

Separatyści mówią o przekazaniu czarnych skrzynek z samolotu Międzypaństwowemu Komitetowi Lotniczemu MAK. Zdaniem Zbigniewa Ziobry sprawą powinni zająć się międzynarodowi eksperci.

- Jesteśmy po doświadczeniu tragedii, która przebiegała w innych okolicznościach, mówię oczywiście o Smoleńsku. Niezależnie jakie było tło i przyczyna tamtej katastrofy, to było błędem, że nie powołano międzynarodowej komisji, która mogłaby w sposób transparentny sprawę wyjaśniać. Wiemy że Rosja to Rosja, to jest tylko demokracja fasadowa. Tam rozstrzygnięcie jest takie, jakiego chce władza - powiedział.

Dodał, że w tym przypadku duża będzie presja Zachodu. - Sądzę, że będzie umiędzynarodowienie tego postępowania. Sprawę niezwykle komplikuje fakt, że na tym terenie toczą się działania wojenne - wyjaśnił.

Szef Solidarnej Polski zwraca uwagę, że katastrofa będzie rzutować na przebieg konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. - Może dojść paradoksalnie do jego eskalacji albo też pod wpływem presji międzynarodowej, większych sankcji strona rosyjska zrobi krok wstecz i będzie to sprzyjało, by ten konflikt został wygaszony - uważa Ziobro.

Szef Solidarnej Polski odniósł się także do swojej wcześniejszej zapowiedzi, jakoby miał wycofać się z życia politycznego. Powiedział, że była to odpowiedź na zarzuty PiS, że do zjednoczenia prawicy nie może dojść z uwagi na jego nadmierne ambicje. Odchodzić jednak nie zamierza. - Nie mogę zostawić moich współpracowników, ludzi w Sejmie, samorządach, wielu wartościowych ludzi, tylko dlatego, że tak chce jedna z partii politycznych - skomentował.

Dodał, że Solidarna Polska połączyła siły z Polską Razem Jarosława Gowina i jeśli nie dojdzie do porozumienia z PiS, partie wspólnie wyłonią takiego kandydata na prezydenta, który będzie miał szanse na największe poparcie.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

(bk, ei)

Czytaj także

Katastrofa malezyjskiego Boeinga 777. Kondolencje z Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 23:36
Bronisław Komorowski złożył kondolencje władcy Malezji w związku z katastrofą Boeinga 777 Malaysia Airlines na wschodzie Ukrainy. Głos zabrał także m.in. premier Donald Tusk oraz szef MSZ Radosław Sikorski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa Boeinga 777. MSZ: na dotychczasowej liście ofiar nie ma Polaków

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 00:25
Większość ofiar katastrofy samolotu pasażerskiego, który prawdopodobnie został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą, to Holendrzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa malezyjskiego Boeinga 777. Putin uderza w Kijów: to wasza wina!

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 01:15
Prezydent Rosji obciążył Ukrainę odpowiedzialnością za katastrofę malezyjskiego samolotu pasażerskiego na jej terytorium twierdząc, że nie doszłoby do tego, gdyby Kijów nie wznowił działań zbrojnych przeciwko separatystom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa malezyjskiego Boeinga 777. Poroszenko: to atak terrorystyczny

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 03:43
Atak terrorystyczny na malezyjski samolot jest wyzwaniem dla całego świata - napisał w specjalnym oświadczeniu prezydent Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa Boeinga 777. Władze USA: malezyjski samolot został trafiony rakietą

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 05:39
Stany Zjednoczone uważają, że malezyjski samolot MH17, który w czwartek rozbił się na wschodzie Ukrainy, został strącony rakietą ziemia-powietrze - powiedzieli agencji Reuters dwaj wyżsi przedstawiciele amerykańskich władz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OBWE: separatyści umożliwią ekspertom dostęp do szczątków boeinga

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 07:36
W oświadczeniu OBWE poinformowała, że grupa kontaktowa składająca się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE przeprowadziła wideokonferencję z separatystami. Podczas rozmów zapewnili oni, że będą współpracować z ukraińskimi władzami podczas śledztwa w sprawie katastrofy.
rozwiń zwiń