Schetyna: płacenie dwóm oskarżonym o terroryzm byłoby ponurym żartem

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 09:40
Zdaniem Grzegorza Schetyny, przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, Polska powinna się odwołać od wyroku Trybunału w Strasburgu ws. tajnych więzień CIA.
Audio
  • Grzegorz Schetyna, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych o wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. polskich więzień CIA (Salon polityczny Trójki)
Grzegorz Schetyna
Grzegorz SchetynaFoto: PR

- Uważam, że ta sprawa i ten wyrok jest bardzo twardy, trudny dla nas. Uważam, że musimy szukać racji w apelacji - powiedział w Trójce Grzegorz Schetyna z PO. Przypomniał on, że rząd PO w 2008 roku uruchomił postępowanie prokuratorskie i jest ono wciąż niezakończone, a polska strona sugerowała Trybunałowi, by poczekał z wyrokiem do końca śledztwa.

Jak podkreślił poseł PO, Polska to jedyne państwo, które przyznało się do współpracy z CIA. - Żaden z krajów nie przyznaje się do nielegalnych i tajnych operacji współpracy z CIA. My to zrobiliśmy. Ale tu trzeba być konsekwentnym. Nie może być zawieszenia sprawy, trzeba ją wyjaśnić - wyjaśnił. Zdaniem Schetyny wyrok Trybunału w Strasburgu powinien zmobilizować polską prokuraturę do szybkiego zakończenia postępowania.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jak zaznaczył gość Trójki, Leszek Miller przez lata zapewniał razem z Aleksandrem Kwaśniewskim polską opinię publiczną, że nie było żadnych więzień CIA. Jego zdaniem były premier powinien się z tego wytłumaczyć. Dodał, że nie wyobraża sobie, by Polska zapłaciła karę byłym więźniom, którzy złożyli skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. - To byłby ponury żart, jeżeli z pieniędzy podatników płacilibyśmy dwóm oskarżonym o terroryzm - wyjaśnił.

Szef komisji Spraw Zagranicznych odniósł się też do wypowiedzi byłego doradcy prezydenta Putina Andrieja Iłłarionowa, który w rozmowie z "Super Expressem" powiedział, że atak na samolot pasażerski był planowany od dawna i brano pod uwagę zestrzelenie polskiej maszyny.

- Dopóki nie zostanie powołana komisja międzynarodowa, będziemy świadkami takich sensacji. To jest absurd. Wiadomo kto zestrzelił, wiadomo jakiej rakiety użył, wiadomo od kogo ją otrzymał. Potrzebna jest wiarygodna ocena tej sytuacji w Europie i na świecie - mówił Schetyna.

Poseł PO pochwalił też decyzję o odwołaniu Roku Rosji w Polsce. - Nie ma dobrego momentu na takie trudne decyzje, ale uważam, że ona jest dobra. Gdybyśmy weszli w ten rok, zły byłby kontekst tych wszystkich wydarzeń. Nie chciałbym być świadkiem przerywania koncertów - powiedział. - Dzisiaj relacje polsko-rosyjskie są trudne, są na zakręcie i nie powinniśmy dodatkowo dostarczać złych emocji - dodał.

Według Grzegorza Schetyny samorozwiązanie ukraińskiego rządu, do którego doszło w czwartek, było kwestią czasu. - Po wyborach prezydenckich, po zwycięstwie prezydenta Poroszenki sytuacja na Ukrainie stała się inna. Stara Rada Najwyższa, stary parlament, nowy prezydent. Wiadomo, że kwestią czasu jest przeprowadzenie wyborów - powiedział.

Poseł PO przyznał też w Trójce, że bierze pod uwagę kandydowanie na szefa Platformy, jeśli Donald Tusk zdecyduje się na stanowisko w Brukseli.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

(bk, mk)

Czytaj także

Katastrofa malezyjskiego boeinga. "Oczy świata znów będą patrzeć na Ukrainę"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 22:33
- Jestem pewien, że administracja Poroszenki zechce udowodnić krajom zachodnim, że był to akt terrorystyczny, że wina nie leży po stronie Ukrainy. To będzie priorytet rządu - mówi w Trójce Jewgienij Worobiow z PISM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o katastrofie boeinga: Ukraina powinna wcześniej zamknąć przestrzeń powietrzną

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 17:49
Jak to możliwie, że cywilny samolot znalazł się nad obszarem, gdzie toczy się wojna? Ukraińskie władze przestrzeń powietrzną w tym rejonie zamknęły dopiero w piątek rano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy świat jest bezradny wobec katastrofy malezyjskiego samolotu?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 13:00
- Unia Europejska ma problemy z mentalnym dostosowaniem się do sytuacji wojennej po kilkudziesięciu latach przerwy. Lepiej odnajdują się w niej oczywiście Amerykanie, którzy nie są też zależni od Rosji w sferze ekonomiczno-gazowej - mówił w "Raporcie o stanie świata" dr Andrzej Szeptycki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska odwoła się od wyroku ETPC? Sprawa tajnych więzień CIA

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 19:17
Polska naruszyła konwencję praw człowieka w sprawie więzień CIA - uznał Trybunał w Strasburgu. Wyrok komentowali w radiowej Trójce Draginja Nadażdin i Robert Kropiwnicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boeing 777 nie został zestrzelony przez pomyłkę? Były doradca Putina: rozważano także zestrzelenie polskiego samolotu

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 22:59
Andriej Iłłarionow mówi w rozmowie z "Super Expressem", że malezyjski boeing nie został zestrzelony przez pomyłkę. - To był zamach, który został zaplanowany przez Kreml - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Sejmie o przeszukaniu u Jana Burego i o komisji śledczej ws. likwidacji WSI

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 08:00
W piątek posłowie mają wysłuchać informacji Prokuratora Generalnego na temat ostatnich działań prowadzonych wobec posła Jana Burego. Sejm zajmie się też wnioskiem Twojego Ruchu o powołanie komisji śledczej zajmującej się likwidacją WSI.
rozwiń zwiń