X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Schetyna nie wyklucza kandydowania na stanowisko szefa PO

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 09:00
W Platformie Obywatelskiej będą wybory nowego przewodniczącego. Nie wiadomo jeszcze kiedy - mówił w Trójce Grzegorz Schetyna. Polityk jest przeciwny przyspieszonym wyborom.
Audio
  • Grzegorz Schetyna (PO) o możliwych scenariuszach politycznych po nominacji Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej (Salon polityczny Trójki)
Grzegorz Schetyna. Zdjęcie archiwalne
Grzegorz Schetyna. Zdjęcie archiwalneFoto: PR

Grzegorz Schetyna, przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych (PO), ocenił, że nominacja Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej to efekt ciężkiej pracy, ambicji i marzeń polskiej polityki. Dodał, że proces zakotwiczania Polski w Europie trwał lata, a nawet dziesięciolecia. - Jestem szczęśliwy, myślę, że tak, jak każdy Polak. Wierzę, że to początek nowego etapu dla Polski w Europie. Donald Tusk jak mało kto jest predestynowany do tego, by budować pozycję Polski - mówił. Schetyna zaznaczył, że nie rozmawiał jeszcze z Donaldem Tuskiem po sobotnim szczycie.

Donald Tusk szefem Rady Europejskiej - czytaj więcej >>>

Polityk zaznaczył, że wyjazd Donalda Tuska do Brukseli otwiera kwestię składu rządu i stanowiska szefa Platformy. Grzegorz Schetyna nie wykluczył, że będzie się ubiegał o stanowisko przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

Czy może stać się tak, że to Ewa Kopacz będzie rządzić PO jako pierwsza wiceprzewodnicząca, zgodnie z regulaminem? - Na początku tak będzie to wyglądać, zapisy statutu będą decydować. W Polsce za 2,5 miesiąca będą wybory, potem następne za ponad pół roku i za rok znowu, PO musi być do nich przygotowana - zaznaczył polityk. Dodał jednak, że w partii wcześniej czy później odbędą się wybory jej szefa, a i ich termin zależy m.in. od decyzji Donalda Tuska.  - Trzeba przeżyć wybory samorządowe, a w grudniu Rada Krajowa i Zarząd Krajowy powinny podjąć decyzję co do kalendarza funkcjonowania PO – mówił Schetyna. Poseł jest przeciwny przyspieszonym wyborom, uważa, że tę kadencję trzeba dokończyć.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki","Komentatorzy""Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

Schetyna mówił, że scenariuszy jest mnóstwo. Zaznaczył, że prezydent będzie konsultował z szefami klubów kandydatury nowego premiera. Pytany o to, czy premier wyznaczył jako swoją zastępczynię Ewę Kopacz, odpowiedział, że to jeszcze nie jest kandydatura, pisze o tym na razie prasa. Według niego należy poczekać na wtorek na wypowiedź premiera Tuska. Polityk komentował, że  najważniejsi aktorzy rzeczywistości najbliższych dni w ogóle się nie wypowiadają, mamy za to przecieki w prasie.

Schetyna ma nadzieję, że nowa szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini i Donald Tusk będą współpracować. Ma nadzieję, że z czasem wzrośnie w Europie świadomość wiedzy o Rosji i polityce rosyjskiej. Nikt tak dobrze nie zna relacji wschodnich, jak premier Tusk - mówił Schetyna. Myśli, że spojrzenie Mogherini na politykę wschodnią będzie ewoluować.

Gość Trójki pytany o tekst Anny Applebaum o tym, że wojna w Europie jest możliwa tak jak w 1939 roku, przyznał, że w ostatnich miesiącach relacje na wschodzie przypominały czasem koniec lat 30. XX wieku. Jednak właśnie dlatego jest ogromna szansa, że nie wejdziemy w scenariusz wojenny, bo jesteśmy mądrzejsi o kilkadziesiąt lat - ocenił przewodniczący komisji spraw zagranicznych w Sejmie.

Gościem "Salonu politycznego" był Grzegorz Schetyna, przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych (PO).

Rozmawiała Beata Michniewicz.

agkm/fbi

Czytaj także

Donald Tusk szefem Rady Europejskiej!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 22:00
Tak zdecydowali szefowie państw i rządów unijnych na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli. Polski premier był wymieniany w gronie faworytów do objęcia stanowiska po Hermanie Van Rompuyu. Teraz będzie musiał zrezygnować ze stanowiska szefa polskiego rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk: I will polish my English

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 14:18
Podczas pierwszej konferencji w nowej roli mówił w języku polskim. Ale Donald Tusk obiecał, że do grudnia kiedy będzie obejmować stanowisko szefa Rady Europejskiej, doszlifuje znajomość języków obcych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk szefem RE. "UE nie boi się podejmować niewygodnych dla Rosji decyzji"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 14:47
Zdaniem dr Agnieszki Łady z Instytutu Spraw Publicznych, wybór polskiego premiera na przewodniczącego Rady Europejskiej w kontekście kryzysu ukraińsko-rosyjskiego ma znaczenie symboliczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecka prasa o wyborze Tuska: udało się uniknąć cyrku

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 15:01
Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" za dobry wybór uważa nominację Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Nie jest natomiast zachwycony powołaniem Włoszki Federiki Mogherini na szefową unijnej dyplomacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaczyński: Tusk był złym premierem, ale gratuluję mu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 17:07
- Premierem był złym, nawet bardzo złym, ale życzę mu jak najlepiej jako przewodniczącemu Rady Europejskiej, gratuluję tego wyboru - powiedział o Donaldzie Tusku, prezes PiS Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mull: Tusk może przyspieszyć umowę o wolnym handlu między USA i UE

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 17:59
- Wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej to bardzo dobry znak - uważa Stephen Mull, ambasador USA w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk szefem RE. Wyrazy uznania płyną ze wszystkich stron

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 22:20
Powołanie Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej to jego osobisty sukces, sukces Polski oraz wzmocnienie zdecydowanego stanowiska UE względem Rosji. Ale w PO zapowiada to trzęsienie ziemi - mówią politycy i komentatorzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kopacz nowym premierem? W poniedziałek spotkanie z Tuskiem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 21:56
W poniedziałek ma dojść do spotkania premiera Donalda Tuska z marszałek Sejmu Ewą Kopacz. To ona ma być kandydatką na nowego szefa rządu - wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł we władzach PO.
rozwiń zwiń