Tomasz Siemoniak: zabiegamy o jak największą obecność NATO w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 09:10
Wicepremier i minister obrony narodowej powiedział w „Salonie politycznym Trójki”, że Polska musi mieć potencjał wojskowy na tyle silny, by móc odstraszać potencjalnego przeciwnika.
Audio
  • Tomasz Siemoniak: zabiegamy o jak największą obecność NATO w Polsce (Salon polityczny Trójki)
Tomasz Siemoniak
Tomasz SiemoniakFoto: PR

Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę na zagrożenie ze strony Rosji i przekonywał, że NATO „oparte o USA, to siła, z którą każdy na świecie musi się liczyć”. Dlatego też Polsce zależy na jak największej obecności żołnierzy Sojuszu na swoim terytorium i przeprowadzaniu częstych, wspólnych ćwiczeniach.

- Na szczycie w Newport zostały ustalone trzy formy: ciągła rotacyjna obecność żołnierzy NATO, USA w Polsce, siły natychmiastowego reagowania, czyli „szpica” i wzmocnienie roli korpusu Północ-Wschód w Szczecinie, który ma stać się organizatorem obrony na wschodniej flance - tłumaczył w "Salonie politycznym Trójki".

Wicepremier mówił w radiowej Trójce, że w lutym przyszłego roku ministrowie obrony NATO mają przesądzić "jak będą wyglądały siły natychmiastowego reagowania". Oddziały "szpicy" nie będą przebywać w jednym miejscu, ale będą „wydzielane przez poszczególne państwa członkowskie”. - "Szpica" będzie tam, gdzie będą zagrożenia, jeśli będą w Polsce, to elementy dowodzenia będą u nas - dodał.
- Państwo wielkości Polski i będące w takim położeniu geograficzno - historycznym powinno dbać o własną obronę i o sojusze, a są one skuteczne jeśli się samemu do nich coś wnosi. Nie możemy sobie powiedzieć, że mamy potężnych sojuszników, w związku z tym nie musimy dbać o własną obronę. Takich państw nikt na świecie nie szanuje - tłumaczył minister Siemoniak.

Gość radiowej Trójki mówił też o projekcie wzmocnienia bezpieczeństwa Polski, który przedstawiła w expose premier Ewa Kopacz, o polskiej zbrojeniówce, o zakupie uzbrojenia amerykańskich F 16 i o tym, jak wygląda oferta armii dla ochotników, którzy chcą się przeszkolić.
Rozmawiała Beata Michniewicz.
(pp/mk)

Czytaj także

Szef MON: nie ma żadnej afery związanej ze sprzedażą polskiej broni

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 13:38
TVN 24.pl alarmuje: Agencja Mienia Wojskowego sprzedała prywatnej firmie 153 komplety ręcznych wyrzutni rakiet przeciwlotniczych „Strzała”, czym mogła naruszyć traktat z Wassenaar ograniczający obrót tego typu bronią. Szef MON Tomasz Siemoniak twierdzi, że sprzedane zestawy "nie mają cech użytkowych" a sprawa zostanie wyjaśniona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćwiczenia "Anakonda" sprawdzały gotowość NATO

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 18:11
Największe od lat w Polsce manewry, to "demonstracja przeświadczenia o wspólnocie bezpieczeństwa, także o wspólnocie zagrożenia" - mówił na poligonie w Orzyszu prezydent Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykański Kongres zatwierdził sprzedaż Polsce pocisków dalekiego zasięgu do F-16

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 21:49
Departament Stanu USA zatwierdził w czwartek sprzedaż Polsce 40 pocisków manewrujących dalekiego zasięgu powietrze-ziemia typu JASSM - poinformował rzecznik amerykańskiej ambasady Sean O'Hara.
rozwiń zwiń