Prezes Trybunału Konstytucyjnego: nowi sędziowie PKW jeszcze w tym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 09:26
- Polski system wyborczy jest jednym z wzorcowych systemów, także dla starych państw unijnych - mówi w "Salonie politycznym Trójki" prezes Trybunału Konstytucyjnego, prof. Andrzej Rzepliński.
Audio
  • Prof. Andrzej Rzepliński o sędziach Państwowej Komisji Wyborczej (Salon polityczny Trójki)
Andrzej Rzepliński
Andrzej RzeplińskiFoto: Polskie Radio

Państwowa Komisja Wyborcza kończy pracę w obecnym składzie. Po zamieszaniu z liczeniem głosów jej członkowie podali się do dymisji. Jak tłumaczył Stefan Jaworski, szef ustępującego składu PKW, jej sędziowie postanowili ustąpić w celu "ochrony ustroju organów wyborczych, autorytetu PKW oraz godności sędziowskiej i osobistej".

Sędziowie PKW podali się do dymisji. "Nie zasłużyliśmy na tak zmasowaną krytykę" >>>

Prof. Andrzej Rzepliński podkreśla, że dla niedużego sądu, jakim jest składający się z 15 sędziów Trybunał Konstytucyjny, znalezienie trzech nowych sędziów naraz nie jest łatwe. Prezes TK informuje, że w środę przedstawi prezydentowi kandydatury.

- Powinienem oddać ojczyźnie najlepszych. Będzie to dwóch sędziów czynnych i jeden sędzia w stanie spoczynku - zaznacza gość Trójki i dodaje, że prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu Bronisław Komorowski wręczy każdemu z sędziów postanowienie o powołaniu na członka Państwowej Komisji Wyborczej.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Pytany, czy sędziowie zdążą się wdrożyć przez przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi, gość "Salonu politycznego Trójki" mówi, że są to niezwykle doświadczeni ludzie, sędziowie z najwyższych sądów. - Wdrożenie się przez nich do tych zadań, to na pewno nie będzie problem techniczny czy prawny - podkreśla prof. Andrzej Rzepliński.

Odnosząc się do krytyki pod adresem Państwowej Komisji Wyborczej, prezes TK mówi, że sama krytyka nie była może niezasłużona, ale "niezasłużone na pewno były epitety oraz przyżółcanie i przyciemnianie zdjęć, aby ci ludzie wychodzili nieatrakcyjnie".

- Pokazywanie bardzo zmęczonych ludzi, którzy, w niektórych przypadkach, od osiemnastu godzin pełnili dyżur, i pokazywanie, że to są tak zwane leśne dziadki, było nierzetelną robotą dziennikarską. To nie było profesjonalne - ocenia prof. Andrzej Rzepliński.

Wybory samorządowe 2014. Serwis specjalny >>>

Gość Trójki zaznacza jednak, że w jego opinii sędziowie powinni podjąć stanowczą decyzję w momencie, kiedy okazało się, że system informatyczny nie działa tak, jak powinien. - Nie podjęli zdecydowanej decyzji, a od tego są. Są przyzwyczajeni do takich decyzji. Powinni ogłosić, że system nie działa, głosy będą liczone ręcznie, a wyniki zostaną ogłoszone dopiero, po podliczeniu ostatniego głosu. Nie wcześniej - mówi prof. Andrzej Rzepliński.

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadził: Marcin Zaborski

Gość: Andrzej Rzepliński (prezes Trybunału Konstytucyjnego)

Data emisji: 2.12.2014

Godzina emisji: 8.13

(kh/mk)

Czytaj także

Henryk Wujec o PKW: niektórzy oczekują, że prezydent tupnie nogą i dokona zmian

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 13:37
Henryk Wujec, były opozycjonista, doradca prezydenta RP, powiedział w audycji "Z kraju i ze świata", że "głowy członków PKW nie powinny polecieć w trakcie wyborów", ale później trzeba będzie dokonać oceny ich pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unieważnienie wyborów samorządowych? "To byłby groźny precedens"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 13:23
W nocy z niedzieli na poniedziałek na stronie internetowej PKW pojawiły się szczegółowe wyniki wyborów we wszystkich województwach. Opóźnienia w liczeniu głosów sprawiły, że Bronisław Komorowski spotkał się z konstytucjonalistami na rozmowy o zmianach w prawie wyborczym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKW do wymiany. Prezydent przeciwko upartyjnieniu Komisji

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 21:36
- Pracując ze środowiskiem sędziowskim odnoszę wrażenie, że jesteśmy bliżej ustabilizowania sytuacji, opanowania tego kryzysu - mówił prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z prezesami Trybunału Konstytucyjnego, NSA oraz Sądu Najwyższego.
rozwiń zwiń