X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Julia Pitera o sesji premier: doszło do naruszenia prawa

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 09:15
- Nie można wykorzystywać czyjegoś wizerunku do celów reklamowych, komercyjnych bez jego zgody - mówiła w Trójce Julia Pitera z PO.
Audio
  • Julia Pitera (PO) o sesji zdjęciowej premier Ewy Kopacz, pełnomocnikach rządu i zamieszaniu wokół wydatków poselskich (Salon polityczny Trójki)
Julia Pitera
Julia PiteraFoto: Salon polityczny Trójki

W programie mówiono o sesji zdjęciowej premier Ewy Kopacz dla kolorowego pisma dla kobiet. Chodzi o to, że szefowa polskiego rządu została wykorzystana jako modelka - do prezentacji różnych produktów branży odzieżowej, obuwniczej, a także akcesoriów.

Europosłanka Julia Pitera z PO podkreśliła, że premier powinna wyjaśnić, jak do tego doszło. - Oczywiste jest, że dla niej to kłopot. Zawsze uznawała wysokie standardy. Rozmawiałyśmy często o kwestii konfliktu interesów - oceniała Julia Pitera. - Ta sytuacja musiała bardzo ją dotknąć - stwierdziła.

Gość Trójki uważa, że osoba, która nie dopilnowała tej sprawy, będzie musiała ponieść konsekwencje. - Nie mówimy o rzeczy błahej, ale dość poważnej. Nikt nie wierzy, że premier wydała na to zgodę. A to się odbija, czy mogło się odbić, na jej wizerunku - powiedziała Julia Pitera.

Europosłanka uważa, że jeśli ktoś z redakcji pisma podjął taką decyzję na własną rękę i bez uzgodnienia, to tygodnik powinien wyciągnąć konsekwencje i osoba, która jest odpowiedzialna za zaistniałą sytuację, powinna być zwolniona.

- To miało osiągnąć cel handlowy, komercyjny. Zastanawiam się, czy nie powinno być poważniejszego wyjaśnienie tej sprawy. (…) Nie wiem, czy nie powinna zainteresować się tym prokuratura - podkreśliła Julia Pitera, zastrzegając, że nie chce niczego zbyt silnie przesądzać. Europosłanka dodała, że nie można wykorzystywać czyjegoś wizerunku do celów reklamowych bez jego zgody, a tutaj chodzi dodatkowo o funkcjonariusza publicznego. To, zdaniem gościa Trójki, może oznaczać naruszenie dóbr, np. podważenie zaufania. - To bardzo poważna sprawa - mówiła Julia Pitera.

Pełnomocniczki w rządzie

Premier Ewa Kopacz zdecydowała, że Beata Małecka-Libera będzie pełnomocnikiem ds. ustawy o zdrowiu publicznym w ministerstwie zdrowia, natomiast Urszula Augustyn obejmie funkcję pełnomocnika ds. wdrażania ustawy o bezpieczeństwie w szkołach w resorcie edukacji. Od soboty w mediach pojawiają się też nazwiska dwóch kolejnych potencjalnych pełnomocniczek: Elżbieta Pierzchała miałaby się zająć wydawaniem funduszy na kolej w resorcie infrastruktury, a Krystyna Skowrońska wymieniana jest jako kandydatka na pełnomocnika w resorcie skarbu. Jednak rzeczniczka rządu mówi, że decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjęto.

Julia Pitera wyjaśniała, że pełnomocnik to osoba, która zajmuje się jednym konkretnym tematem - jej funkcja opisana jest w ustawie o radzie ministrów. Dodała, że Elżbieta Pierzchała zapewne zajmie się kolejnictwem. Beata Małecka-Libera ma się zająć zdrowiem publicznym. Julia Pitera zauważyła, że wciąż nie ma ustawy w tej sprawie, a od dawna podchodzi się do tej kwestii.

Więcej interesujacych dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jedna z gazet obliczyła, że w rządzie jest obecnie 21 pełnomocników. Julia Pitera tłumaczyła, że nie zajmują się oni wszystkim, co dzieje się w resorcie, a jedynie szczególnymi sprawami. Zaznaczyła, że pełnomocnik sam organizuje sobie swój warsztat. Wyjaśniła, że do swojego zespołu zaprosiła urzędników służby cywilnej, prawników, którzy i tak byli w strukturach administracji.

O wyjazdach poselskich

Warszawska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo dotyczące 11 posłów, m.in. marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, wicemarszałka Marka Kuchcińskiego i wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna, ws. "kilometrówek". Chodzi o rozliczenia ryczałtów za dojazdy prywatnym autem.

- Marszałek Radosław Sikorski jest kozłem ofiarnym braku systemu (…); wszyscy się nim zajmują, bo jest niewątpliwie smacznym kąskiem. Jest marszałkiem, są świadkowie z BOR. Natomiast nikt się nie zajmuje (innymi) posłami - tak mówiła Julia Pitera w kontekście rozliczeń poselskich wyjazdów.

Julia Pitera zaznaczyła, że nie broni marszałka Sikorskiego. - Doszliśmy do sytuacji, gdy smacznymi kąskami są osoby ze znanymi nazwiskami - oświadczyła europosłanka. Argumentowała, że jeśli ktoś nie prowadzi kalendarza, nie będzie pamiętał, co robił rok temu. Z drugiej stron zgodziła się, że każdy funkcjonariusz publiczny powinien być poza podejrzeniami.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadził: Beata Michniewicz

Gość: Julia Pitera

Data emisji: 23.12.2014

Godzina emisji: 8.13

(agkm/iwo)

Czytaj także

Kolejne doniesienia ws. "kilometrówek". Na liście posłowie PiS

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 17:43
Warszawska prokuratura do sprawy marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego dołączyła kolejne trzy zawiadomienia. Dotyczą one posłów PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto politykiem roku 2014 w Polsce? Sondaż CBOS: prezydent Bronisław Komorowski

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 21:23
Bronisław Komorowski po raz czwarty z rzędu otrzymał tytuł polityka roku w sondażu CBOS. Wśród polityków zagranicznych na miano polityka roku 2014 zasłużyła, według respondentów, kanclerz Niemiec Angela Merkel.
rozwiń zwiń