Minister nauki: we wrześniu ruszy program staży dla studentów

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 09:28
- Program staży jest już przygotowany, choć trwają nad nim dyskusje - mówiła minister Lena Kolarska-Bobińska (PO). W 2016 roku ma wejść w życie pilotażowy program studiów za granicą.
Audio
  • Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska m.in. o programie staży dla studentów i studiach za granicą (Salon polityczny Trójki)
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-BobińskaFoto: Salon polityczny Trójki

Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiada, że od września ma rozpocząć się program staży i praktyk studenckich w administracji publicznej, zapowiadany w expose premier Ewy Kopacz. Lena Kolarska-Bobińska (PO) powiedziała, że program będzie otwarty, obejmie wszystkie uczelnie. Szczegóły są jeszcze ustalane. Jak powiedziała, liczba miejsc na stażach dla studentów zależy od konkretnego ministerstwa.

Przyznała, że jest pewien opór w resortach związany z tą sprawą - praktykantami trzeba się bowiem zająć, przekazać im wiedzę i umiejętności. Na pytanie, czy staże będą płatne, minister odpowiedziała, że są środki europejskie na takie cele i chciałaby, aby tak było.

Minister zapowiedziała również, że pilotażowy program, pomagający wybranym studentom opłacić naukę za granicą, ma być wdrożony jesienią 2016 roku. Według słów gościa Trójki, sprawą wkrótce zajmie się rząd, jednak ustawa będzie wymagała kilku poprawek.

W expose premier Ewa Kopacz powiedziała, że od 2016 r. Polska będzie finansować studia najzdolniejszych młodych na czołowych uczelniach świata - warunkiem będzie przepracowanie potem pięciu lat w kraju.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Lena Kolarska-Bobińska (PO) mówiła w Trójce, że kilka dni temu dostała zaproszenie na Kongres Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej, ale jako uczestnik, nie prelegent. Zbiera się on we wtorek. Minister nie wie jeszcze, czy będzie obecna - będą jednak jej przedstawiciele.

Jak zaznaczyła, zaczął obecnie działać program kompetencji miękkich. Na wszystkich uczelniach będą zajęcia np. z logiki, filozofii, studenci będą mieli większy wybór dodatkowych przedmiotów. Ministerstwo ogłasza teraz nowy program wspierania humanistyki. Lena Kolarska-Bobińska dodała, że jest na ten cel 80 mln zł z programu humanistyki, dodatkowo są także pieniądze w agencjach.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadził: Marcin Zaborski

Gość: Lena Kolarska-Bobińska (minister nauki i szkolnictwa wyższego, PO)

Data emisji: 02.02.2015

Godzina emisji: 8.13

(agkm/mk)

Czytaj także

Wystartował portal Wybierz Studia. Pomoże wytypować przyszłą uczelnię

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 10:45
Resort nauki zakończył konsultacje na temat portalu Wybierz Studia, skierowanego do osób planujących rozpoczęcie nauki w szkołach wyższych. Uzupełniony o najświeższe dane m.in. liczbę przyjętych na poszczególne kierunki, zaczyna działać od wtorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy się starzeją. Brakuje ludzi młodych

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 16:06
Do roku 2020 Unia Europejska potrzebuje miliona naukowców, dlatego w Polsce i całej Unii Europejskiej systematycznie rosną nakłady finansowe na naukę. W Polsce w 2015 roku z budżetu państwa wydatki na naukę wzrosną o 10%.
rozwiń zwiń