Grzegorz Schetyna: wykonamy wyrok Trybunału w Strasburgu

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 07:15
- Wyczerpaliśmy całą ścieżkę legislacyjną i będziemy musieli tę sprawę zamknąć w sposób ostateczny - tak mówił szef MSZ Grzegorz Schetyna o karze, którą Polska ma zapłacić zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Audio
  • Grzegorz Schetyna: wykonamy wyrok Trybunału w Strasburgu (Salon polityczny Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Depositphotos

- Jest pytanie, w jaki sposób zostaną wykorzystane pieniądze. Czy będzie trzeba zapłacić bezpośrednio osobom, które nas zaskarżyły? One zresztą będą miały problem ze skorzystaniem z tych pieniędzy, bo cały czas siedzą w więzieniach - zauważył gość "Salonu politycznego Trójki" .

Szef MSZ powiedział, że Polska wpłaci pieniądze do funduszu powierniczego w Strasburgu. - Wykonamy ten wyrok. Musimy to zrobić, bo jesteśmy państwem prawa. To kwestia najbliższego miesiąca - dodał.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił odwołanie polskiego rządu w sprawie więzień CIA. W ubiegłym roku niższa Izba Trybunału skazała Polskę za wielokrotne naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Polski rząd odwołał się od tej decyzji w październiku ubiegłego roku.

W wyroku niższej instancji sędziowie Trybunału jednogłośnie przyznali rację skarżącym Saudyjczykowi i Palestyńczykowi, którzy oskarżyli Polskę o zezwolenie na tortury i nieludzkie traktowanie, gdy przebywali w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach. Trybunał stwierdził sześciokrotne naruszenie przez Polskę Europejskiej Konwencji, w tym także brak współpracy z Trybunałem w wyjaśnianiu stawianych zarzutów.

Trybunał zasądził też wypłacenie skarżącym po 100 tysięcy euro zadośćuczynienia za naruszenie Europejskiej Konwencji Praw.

Więzienia CIA w Polsce - czytaj więcej >>>

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadziła: Beata Michniewicz

Gość: Grzegorz Schetyna (minister spraw zagranicznych)

Data emisji: 18.02.2015

Godzina emisji: 8.13

(to, ei)

Czytaj także

Tajne więzienia CIA w Polsce. "Prawdy nigdy nie poznamy"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 11:44
W audycji "Sterniczki" w radiowej Jedynce podsumowaliśmy mijający rok skupiając się głównie na opublikowanym na początku grudnia raporcie Senatu USA dotyczącym tajnych ośrodków CIA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amnesty International: państwa, w których CIA torturowało więźniów powinny ukarać winnych

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 12:26
Amnesty International wzywa europejskie państwa podejrzewane o współpracę z CIA w sprawie przetrzymywania i torturowania więźniów z Al-Kaidy, do przyznania się i ukarania winnych. - Czas zaprzeczeń i tuszowania prawdy dobiegł końca. Rządy nie mogą dalej zasłaniać się "narodowym bezpieczeństwem i tajemnicą państwową", aby zataić swoją rolę w torturowaniu i ukrywaniu ludzi" - czytamy w raporcie organizacji broniących praw człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił odwołanie polskiego rządu w sprawie więzień CIA

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 23:00
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił odwołanie polskiego rządu w sprawie więzień CIA. - Wyrok jest ostateczny, Trybunał nie podaje uzasadnienia, więc trudno się do czegokolwiek odnieść. Rząd Polski zawsze wykonuje wyroki Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Jest wyrok i trzeba ten wyrok zrealizować, będziemy pracować nad jego realizacją - powiedział rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.
rozwiń zwiń