X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Małgorzata Omilanowska: wielki sukces polskiej kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 09:23
- "Ida" ma wiele niezwykłych cech i to one zdecydowały, że ten film wyróżnił się pośród ogromnej produkcji światowego kina - mówiła o nagrodzonym Oscarem filmie Małgorzata Omilanowska, minister kultury.
Audio
  • Małgorzata Omilanowska: polska kinematografia należy do światowej czołówki (Salon polityczny Trójki)
Małgorzata Omilanowska
Małgorzata OmilanowskaFoto: Polskie Radio

- Scena samobójstwa jednej z głównych bohaterek jest absolutnym arcydziełem. Tak precyzyjnie i mistrzowsko nakręconej sceny umierania historii kina nie zna - zauważyła gość "Salonu politycznego Trójki" . Dodała, że reżyserowi Pawłowi Pawlikowskiemu udało się dzięki znakomitej grze Agaty Kuleszy osiągnąć niezwykle rzadki efekt w kinie, takiego nieuświadomionego przez odbiorcę przeżycia czyjejś śmierci jako naturalnego oczywistego końca życia.

Według Małgorzaty Omilanowskiej nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej dla "Idy" uświadamia światu, że polska kinematografia należy do światowej czołówki i potrafi tworzyć filmy sięgające po najwyższe nagrody. - Nie sądzę, żeby inni reżyserzy próbowali powtórzyć drogę wybraną przez Pawła Pawlikowskiego. Ten film ma wyjątkowy charakter. (…) Wierzę, że inni polscy reżyserzy potrafią własnym językiem i formułą reżyserską opowiedzieć historie, które będą równie poruszające dla świata - powiedziała.

Gość Trójki uważa, że „Ida” nie jest filmem, który może przyczynić się do utrwalania złego obrazu Polski na świecie. - Ze wszystkich krajów Europy, które doświadczyły Holokaustu jesteśmy jednym z niewielu, który potrafił przyznać się od tego, że nie wszyscy w stu procentach mieli czyste ręce. Jeżeli ktoś potraktuje ten film jako źródło wiedzy o Polakach, to pierwszy wniosek jaki z niego wysnuje będzie taki, że Polacy należą do tych nielicznych nacji Europy spośród których wywodzi się największa liczba zasłużonych w ratowaniu Żydów, ale że byli także wśród nas tacy, którzy mieli coś na sumieniu - podkreśliła.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

"Ida" Pawła Pawlikowskiego otrzymała Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Do Oscarów byli też nominowani twórcy zdjęć do "Idy", Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal, ale musieli uznać wyższość Emmanuela Lubezkiego. Nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej ominęła polskie krótkometrażowe filmy dokumentalne: "Joannę" Anety Kopacz i "Naszą klątwę" Tomasza Śliwińskiego. Statuetki nie zdobyła także Anna Biedrzycka-Sheppard, twórczyni kostiumów do filmu "Czarownica".

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadziła: Beata Michniewicz

Gość: Małgorzata Omilanowska (Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Data emisji: 23.02.2015

Godzina emisji: 8.13

to

Czytaj także

Oscary 2015: "Ida" nagrodzona. Wielki sukces polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 13:45
"Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego została uhonorowana Oscarem w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. 87. gala rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej odbyła się w Los Angeles.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2015. "Birdman" triumfuje, historyczny sukces "Idy"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 13:43
Wyreżyserowany przez Meksykanina Alejandro Gonzaleza Inarritu "Birdman" został uhonorowany Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu fabularnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2015. Producent "Idy": czuję się jak zwycięzca

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 11:05
- Czuję się jak zwycięzca, jak winner - tak po otrzymaniu Oscara dla "Idy" mówił na żywo z Hollywood w radiowej Jedynce producent filmu, Piotr Dzięcioł. Po raz pierwszy w historii polski obraz dostał Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
rozwiń zwiń