Krzysztof Szczerski: modelem docelowym są pełnowymiarowe bazy NATO w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 09:30
Szczyt NATO w Warszawie powinien zwiększyć bezpieczeństwo wschodniej flanki przez zwiększenie obecności wojsk NATO i infrastruktury defensywnej - mówił prezydencki minister Krzysztof Szczerski w Trójce.
Audio
  • Minister w kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski o planach dotyczących szczytu NATO, konflikcie na Ukrainie, współpracy z państwami Europy Środkowej i Wschodniej (Salon polityczny Trójki)
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: Salon polityczny Trójki

Minister w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe ocenił, że poprzedni szczyt NATO w Newport w sposób naturalny wypracował doraźną reakcję na zmianę sytuacji geopolitycznej na wschodzie. W jego ocenie zadaniem szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie w 2016 roku ma być wypracowanie trwałej i strategicznej odpowiedzi. Jak mówił, "modelem docelowym" są pełnowymiarowe bazy NATO na terytorium środkowej i wschodniej Europy. Jednocześnie prezydencki minister podkreślił, że polska dyplomacja ma rok na wypracowanie konsensusu wewnątrz Sojuszu Północnoatlantyckiego i nie będzie niczego czynić wbrew stanowisku NATO, bo Warszawa jest beneficjentem jego jedności.

Gość Trójki mówił również, że w ciągu kilku miesięcy, od sierpnia do listopada, prezydent Andrzej Duda ma się spotkać ze wszystkimi przywódcami Europy Środkowej. Na początku, jak zaznaczył, ma ustalić "obszar różnic i zgody". Odbędą się m.in. miniszczyt NATO w Bukareszcie, spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Kwestie ważne w rozmowach to - według ministra - oprócz bezpieczeństwa również rozwój infrastruktury i konflikt na Ukrainie.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Polityk stwierdził, że Ukraina potrzebuje skoordynowanej pomocy przy reformach, potrzebny jest międzynarodowy wysiłek na rzecz pokoju. Przypomniał, że sytuacja w Donbasie się pogarsza.

Gość Trójki zapowiedział, że będą próby umówienia spotkania Andrzeja Dudy z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Zaznaczył też, że prezydentowi zależy na "rewitalizacji dwustronnych relacji z ważnymi aktorami polityki światowej".

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadził: Marcin Zaborski
Gość: Krzyszof Szczerski (minister w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy)
Data emisji: 18.08.2015
Godzina emisji: 8.13

agkm/mk

Czytaj także

Prezydent w Święto Wojska Polskiego: konieczna większa obecność NATO w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 12:30
Obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej powinna być większa - uważa prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych mówił o tym w pierwszym wywiadzie udzielonym radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń