Lena Kolarska-Bobińska: referendum to nietrafiona decyzja polityczna

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 10:07
- Teraz ludzie mają poczucie, że referendum to coś, czym się gra. Potrzeba będzie dużo czasu i uwagi, żeby skłonić ich do pójścia do urn - stwierdziła w Trójce minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.
Audio
  • Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska o niedzielnym referendum (Salon polityczny Trójki)
Według Leny Kolarskiej-Bobińskiej referendum było niepotrzebne
Według Leny Kolarskiej-Bobińskiej referendum było niepotrzebneFoto: PR

W niedzielę odbyło się w Polsce ogólnokrajowe referendum zarządzone przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dotyczyło ono trzech kwestii: jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych i rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika. Frekwencja wyniosła 7,80 proc. Wyniki nie są więc wiążące, gdyż głos oddało mniej niż 50 proc. uprawnionych.


Czytaj więcej na temat niedzielnego referendum>>>

Jak podkreślił wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz, "tak niskiej frekwencji w głosowaniu ogólnokrajowym w Polsce nigdy nie było, to były najdroższe wybory w historii Polski". - To referendum było niepotrzebne, błędne. (...) Politycy zapominają, że aby dowiedzieć się, co na dany temat myślą obywatele, można po prostu zrobić sondaż - powiedziała w audycji "Salon polityczny Trójki" Lena Kolarska-Bobińska.

Według minister nauki i szkolnictwa wyższego niedzielny plebiscyt był "nietrafioną decyzją polityczną". - Prezydent zaproponował złe pytania, złe tematy - stwierdziła rozmówczyni Marcina Zaborskiego. - To referendum nie spełniało żadnego kryterium dobrego referendum - oceniła i wyjaśniła, dlaczego tak sądzi.

Więcej informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Nie będę startowała w wyborach do Sejmu, trochę inaczej widzę swoje życie - oświadczyła Kolarska-Bobińska. Jakie ma plany na przyszłość? Odpowiedź można znaleźć w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki  
Prowadzi: Marcin Zaborski
Gość: prof. Lena Kolarska-Bobińska (minister nauki i szkolnictwa wyższego)
Data emisji: 8.09.2015  
Godzina emisji: 8.12

kk/iwo

Czytaj także

PKW podała wyniki referendum: niska frekwencja. "Ustanowiliśmy niechlubny rekord"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 22:22
Frekwencja w niedzielnym referendum wyniosła 7,80 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Wyniki nie są więc wiążące, gdyż do urn poszła mniej niż połowa uprawnionych do głosowania.
rozwiń zwiń