Paweł Kukiz: przyszły Sejm musi uchwalić nową konstytucję. Nowelizacja nie wystarczy

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 09:03
- Nie neguję całkowicie obecnej konstytucji. W pewnej chwili spełniła ona swoją rolę, ale dziś to już przestarzałe prawo - mówił lider ruchu Kukiz'15 w "Wyborczym salonie politycznym Trójki".
Audio
  • Paweł Kukiz: przyszły Sejm musi uchwalić nową konstytucję (Wyborczy salon polityczny Trójki)
Paweł Kukiz przekonuje, że w Polsce niezbędne są poważne zmiany ustrojowe
Paweł Kukiz przekonuje, że w Polsce niezbędne są poważne zmiany ustrojowe Foto: PR

Gość Trójki zaznaczył, że w przypadku wejścia przedstawicieli jego ruchu do parlamentu, tworzyć oni będą grupę posłów niezależnych, którzy "nie wchodzą w koalicje trwałe". - Można wchodzić w koalicje celowe, przy realizacji konkretnego projektu. Te stałe pokazują, że duża partia kupuje stołkami mniejsze - mówił Paweł Kukiz.

Jego zdaniem bez zmiany konstytucji nie ma szans na zrealizowanie jakiejkolwiek proobywatelskiej reformy. Potrzebna jest zupełnie nowa ustawa zasadnicza, a nie nowelizacja obecnej. - Aktualna to już przestarzałe prawo, które służy sitwom politycznym. Ja nie mam zamiaru wchodzić w te sitwy - przekonywał.

Kolejną zmianą ustrojową - zdaniem Pawła Kukiza - powinno być wprowadzenie systemu prezydenckiego. - Sprawą dyskusyjną jest tylko to, według jakiego modelu. Czy na wzór amerykański czy francuski - dodał.

Paweł Kukiz mówił też m.in. o tym, że jego zdaniem Polska nie jest w ruinie, ale idzie po równi pochyłej. Tłumaczył, co zrobić z górnictwem, żeby było efektywne. Powiedział też, jak zamierza wpływać na prace przyszłego Sejmu, jeżeli jego ruch - na co wskazuje jeden z ostatnich sondaży - zdobyłby około 40 mandatów.

***

Tytuł audycji: Wyborczy salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Kukiz (lider ruchu i komitetu wyborczego Kukiz'15)
Data emisji: 1.10.2015
Godzina emisji: 8.13

ei/fbi

Czytaj także

Paweł Kukiz: jestem kandydatem antysystemowym

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 08:55
Kandydat na prezydenta Paweł Kukiz deklaruje, że gotów jest do współpracy ze wszystkimi, którzy dążą do obalenia obecnego systemu politycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Kukiz: chciałbym, by obywatel miał wpływ na władzę

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 09:13
- Gdybyśmy upodmiotowili obywateli, doprowadziliby oni do ukrócenia roli obcych korporacji w Polsce i skończyłoby się wyprowadzanie kapitału z naszego kraju - powiedział w Trójce lider Ruchu Kukiza.
rozwiń zwiń